Nowa wersja Dokumentów Google dla Androida jest już kompatybilna z plikami Worda

Nowa wersja Dokumentów Google dla Androida jest już kompatybilna z plikami Worda

Nowa wersja Dokumentów Google dla Androida jest już kompatybilna z plikami Worda
Redakcja
02.07.2014 12:05

Google szykuje się do poważnych zmian swoich aplikacji biurowych dla Androida. Zostały one opublikowane stosunkowo niedawno. Firma postanowiła zastąpić nimi pakiet Quickoffice, który został wycofany i nie będzie już rozwijany. Początkowo wydawało się, że nowe aplikacje mają ograniczone możliwości i są krokiem wstecz. Wyciekła do sieci aktualizacja pokazuje, że był to tylko wstęp do naprawdę rozbudowanych, choć oddzielnych programów.

Obraz

Na pierwszy ogień idą Dokumenty Google, które w nowej wersji są już kompatybilne z najnowszym Androidem L. Dostępna do tej pory wersja nie mogła zostać na nim poprawnie zainstalowana, nowa nie powoduje już żadnych kłopotów. Zmiany są jednak znacznie poważniejsze i widać je już na pierwszy rzut okiem. Na liście ostatnio otwieranych dokumentów zobaczymy osobny przycisk dodawania nowego pliku, bardzo podobny do rozwiązania zastosowanego jakiś czas temu w kliencie sieci społecznościowej Google+. Zmniejszyła się również ilość widocznych na wierzchu przycisków, a odpowiednie opcje zostały schowane do menu. Aplikacja nie straciła przez to na intuicyjności, stała się za to czytelniejsza.

Nowa wersja pozwala na szybsze przełączanie się pomiędzy kontami Google zapisanymi na urządzeniu, posiada także nowy wygląd strony z informacjami o szczegółach pliku. Wygląda on tak samo, jak ten zaprezentowany ostatnio przy okazji premiery nowej wersji aplikacji do obsługi dysku Google Drive, oferując wyświetlanie większej ilości informacji w przystępniejszej formie. Delikatnemu liftingowi poddano również interfejs edycyjny, który w nieco inny sposób wyświetla dostępne opcje i funkcję tworzenia tabel w pliku. Aplikacja nareszcie może przesyłać wybrane pliki poprzez systemowy mechanizm udostępniania w formie PDF.

Bardzo istotna nowość to wprowadzona kompatybilność z plikami Worda od Microsoftu. Nowe Dokumenty Google pozwalają na ich tworzenie oraz edycję. W ustawieniach znajdziemy odpowiedni przełącznik (domyślnie wyłączony), który pozwala na tworzenie nowych plików Worda. Oczywiście domyślnym formatem nadal pozostaje ten oferowany przez Google. Co ważne, także pliki konkurencyjnego formatu mogą być przesyłane do innych osób w formie PDFów. Kolejną zmianą jest dostęp do słownika. Dzięki temu aplikacja lepiej informuje o błędach i pozwala na szybkie ich usunięcie poprzez dotknięcie podkreślonego słowa i wybraniu sugestii z rozwijanej listy.

Nowa odsłona Dokumentów Google co prawda nie posiada jeszcze pełni interfejsu jaki przewiduje plan Material Design, niemniej zmiany i tak są odczuwalne. Możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie udostępnione zostaną także aplikacje odpowiedzialne za arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje ze zmianami i zintegrowanymi funkcjami z Quickoffice oraz Google Drive. Nowa wersja dokumentów nie jest jeszcze dostępna w sklepie Google Play. Zainstalować ją możecie korzystając ze specjalnego pliku APK. Jest on bezpieczny, przygotowany został przez firmę Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)