Nowość w YouTube. Jednych zachwyci, inni machną ręką

Nowość w YouTube. Jednych zachwyci, inni machną ręką

YouTube wprowadza nowość
YouTube wprowadza nowość
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
09.11.2022 19:48

YouTube wprowadza sporą zmianę w sposobie odtwarzania filmów na telewizorze. Dotyczy to jednak tylko wybranych form. Chodzi tu o zmianę w funkcjonowaniu sekcji YouTube Shorts. Fani tych krótkich filmów mają powody do radości.

Krótkie pionowe filmy z podkładem muzycznym, to pomysł, na którym TikTok zdobył popularność na całym świecie w bardzo krótkim czasie. Nic dziwnego, że inne serwisy postanowiły wprowadzić podobne funkcje - z różnym skutkiem. YouTube Shorts rodziło się w bólach, ale z czasem zyskało sporą popularność. Teraz serwis wprowadza zmianę, by ułatwić konsumowanie tych krótkich treści.

YouTube Shorts, podobnie jak TikTok, to format stworzony przede wszystkim z myślą o smartfonach. Krótkie filmy nagrywane w pionie idealnie nadają się do oglądania w wolnej chwili, obsługując urządzenie jedną ręką. Gorzej sprawdzają się przy korzystaniu z ekranów panoramicznych - monitorów komputerów lub telewizorów.

Pionowe nagrania wypełniają tylko niewielką część ekranu, w związku z czym oglądanie tego typu filmów na ekranach telewizorów lub monitorów komputerów jest niezbyt popularne. W dodatku urządzenia te raczej nie służą nam do przeglądania kilku- czy kilkunastosekundowych klipów. YouTube stara się to jednak zmieniać.

YouTube Shorts - zmiany w odtwarzaniu na telewizorach

YouTube wprowadza zmiany w oglądaniu Shorts na telewizorach. Od teraz obsługa tego typu nagrań będzie bardziej przypominać tę, którą znamy ze smartfonów. Raz włączony film z grupy Shorts będzie odtwarzał się w zapętleniu, aż nie zostanie ręcznie przełączony na kolejny.

Wciśnięcie na pilocie przycisku "w prawo" wyświetli szczegóły na temat klipu - między innymi jego autora czy użytej w nim piosenki. Nagranie można przełączyć, wciskając przyciski "w górę" lub "w dół", co będzie przypominać przesuwanie nagrań w górę lub w dół na ekranie smartfona.

Nowy sposób odtwarzania YouTube Shorts będzie działać na telewizorach obsługujących Smart TV, konsolach do gier czy innych urządzeniach do strumieniowego przesyłania danych. Zgodnie z udostępnionymi przez Google informacjami, nowe funkcje mogą nie działać na urządzeniach, które trafiły do sprzedaży przed 2019 r.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)