Nowy Android sam na czas zmieni ustawienia – wzorcem rutyna użytkownika

Nowy Android sam na czas zmieni ustawienia – wzorcem rutyna użytkownika

Nowy Android sam na czas zmieni ustawienia – wzorcem rutyna użytkownika
Oskar Ziomek
15.05.2018 11:57

Po konferencji Google I/O wiadomo już, że Android P będzie systemem, w którym nacisk położony jest na dostosowywanie się do użytkownika z wykorzystaniem stosowanej teraz już niemal wszędzie sztucznej inteligencji. Smartfony będą między innymi adekwatnie do przyzwyczajeń użytkownika oszczędzać energię akumulatora i sugerować przydatne w danej chwili aplikacje, ale podobne ułatwienia mogą także pojawić się w kontekście ustawień.

Jak zauważono na łamach XDA Developers, w wersji testowej Androida P znaleźć można aplikację nazwaną Settings Suggestions. Wszystko wskazuje na to, że ta zdolna będzie uczyć się przyzwyczajeń użytkownika, by później na ich podstawie proponować wybrane ustawienia systemu – a najpewniej także automatycznie je zmieniać, dopóki użytkownik czynnie się nie sprzeciwi.

Przydzielanie uprawnień aplikacji Settings Suggestions, źródło: XDA Developers.
Przydzielanie uprawnień aplikacji Settings Suggestions, źródło: XDA Developers.

Do działania konieczne jest zezwolenie programowi na korzystanie z informacji o lokalizacji i nadanie uprawnień do kalendarza. Można przypuszczać, iż aplikacja będzie się więc starać powiązać zapisywane w planie dnia wydarzenia z momentem zmiany ustawień. W ten sposób powinna móc na przykład zorientować się, że na co najmniej 15 minut przed zaplanowanym spotkaniem i będąc już na parkingu przed ustalonym miejscem, użytkownik zwykle wycisza dzwonek telefonu i docelowo taką zmianę ustawień w przyszłości sugerować (lub automatycznie stosować).

Włącz Bluetooth podczas jazdy – jedyna jak dotąd opcja wśród „przewidywanych ustawień”, źródło: XDA Developers.
Włącz Bluetooth podczas jazdy – jedyna jak dotąd opcja wśród „przewidywanych ustawień”, źródło: XDA Developers.

Jak zaznacza XDA Developers, obecnie wśród opcji dostępna jest tylko jedna. Teoretycznie może ona automatycznie włączyć Bluetooth gdy rozpozna, że użytkownik prowadzi właśnie samochód. Teoretycznie, ponieważ na ten moment nie działa – funkcja jest na wczesnym etapie rozwoju i stanowi jedynie zarys możliwości, jakie wkrótce mogą się w Androidzie rozwinąć.

Z tego samego powodu trudno na razie jednoznacznie założyć, że sugestie ustawień są funkcją przygotowywaną na premierę Androida P w tym roku. Możliwe, iż pojawią się dopiero w kolejnej wersji systemu Google, w roku 2019.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)