Nowy iOS już na połowie iUrządzeń. Nieźle, ale jak radzi sobie Android 9.0 na Pixelach?

Nowy iOS już na połowie iUrządzeń. Nieźle, ale jak radzi sobie Android 9.0 na Pixelach?

Poznaliśmy statystyki Androida 9.0 na Pixelach. (depositphotos)
Poznaliśmy statystyki Androida 9.0 na Pixelach. (depositphotos)
15.10.2018 22:25, aktualizacja: 15.10.2018 22:46

Apple oficjalnie potwierdziło, że iOS 12 znalazł się już na 50 proc. iUrządzeń. Ten wynik został osiągnięty w niecały miesiąc. Jak najbardziej robi on wrażenie w porównaniu do Androida. Jednakże, jak wielu czytelników zauważyło w komentarzach, bardziej adekwatne będzie zestawienie wyników Apple z udziałem najnowszego Androida na smartfonach z linii Pixel.

W przypadku sprawności wydawania aktualizacji Apple ma znaczącą przewagę nad Androidem. Firma z Cupertino ma bowiem kontrolę nad sprzętem, jak i oprogramowaniem, co pozwala na sprawniejsze wdrażanie aktualizacji. Natomiast w świecie Androida ostateczna decyzja należy do producenta sprzętu, co często skutkuje powolnym udostępnieniem aktualizacji lub nawet jej brakiem. Jednakże Google ma własną linię urządzeń – wspomniane we wstępie smartfony Pixel. Tutaj kontrola nad oprogramowaniem należy bezpośrednio do Google. Jak przekłada się to na wydawanie aktualizacji? Okazuje się, że nowa wersja systemu szybko staje się tą najpopularniejszą.

Rick Osterloh, szef działu sprzętowego w Google, postanowił odnieść się do informacji o udziałach najnowszego iOS-a 12. Poinformował, że użytkownicy Pixeli szybko sięgają po Androida 9.0 Pie. System ma już bowiem 75 proc. udziałów na tych smartfonach. Udało mu się osiągnąć ten wynik po około 2 miesiącach od premiery. Co ciekawe, zeszłoroczny iOS 11 potrzebował ponad pół roku, aby działać na 76 proc. urządzeń Apple.

W przypadku tego porównania, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Po pierwsze, iOS 12 dostępny jest nawet na smartfonach, które pojawiły się w 2013 roku. Został również wydany na tablety. Natomiast Rick Osterloh z Google wspomniał wyłącznie o smartfonach Pixel, których pierwsza generacja została zaprezentowana w 2016 roku. Po drugie, w wynikach podawanych przez Apple brane są również pod uwagę urządzenia, które nie otrzymują już aktualizacji. Co więcej, Pixele wybierane są często przez geeków czy deweloperów, którzy oczekują jak najszybszego dostępu do nowych wydań Androida. Natomiast iPhone’y trafiają do zauważalnie szerszego grona odbiorców.

Obraz

Mimo wszystko, trzeba jednak przyznać, że wynik Androida 9.0 Pie na Pixelach jest naprawdę godny pochwały. Zwłaszcza na tle ogólnych statystyk Androida. Pie nie przekroczył jeszcze 0,1 proc. (oficjalne dane z 28 września). Wielu producentom smartfonów nie spieszy się z wydaniem aktualizacji. Nawet użytkownicy topowych modeli muszą czekać kilka miesięcy na nową wersję. Jeszcze gorzej wypadają smartfony ze średniej i niskiej półki, które mogą liczyć na maksymalnie 1-2 aktualizacje przez cały okres wsparcia.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)