Nowy Outlook dla Maków dostępny do pobrania jako część Office 365

Nowy Outlook dla Maków dostępny do pobrania jako część Office 365

Nowy Outlook dla Maków dostępny do pobrania jako część Office 365
31.10.2014 20:02, aktualizacja: 31.10.2014 22:13

Na nową odsłonę pakietu Office dla komputerów Mac przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale Microsoft przygotował na ten weekend dużą niespodziankę - udostępnił właśnie nową wersję aplikacji Outlook dla Maków i to w polskiej wersji językowej!

Aplikacja dostępna jest dla posiadaczy subskrypcji Office 365. Żeby ją pobrać, należy zalogować się do usługi i przejść do sekcji z pobieraniem oprogramowania. Pojawiła się tam nowa pozycja opisana jako Outlook for Mac. Aplikacja po instalacji poprosi o login i hasło do konta skojarzonego z licencją Office 365 i gotowe. Pierwsze uruchomienie proponuje zaimportowanie danych ze starszej wersji Outlooka z pakietu Office 2011, jednak w moim przypadku operacja ta nie zakończyła się powodzeniem. W efekcie musiałem skonfigurować program od nowa, dodać konto Exchange, pobrać całą pocztę, skonfigurować podpisy i pozostałe opcje. Szkoda, ale i tak warto - aplikacja wygląda w końcu nowocześnie i działa zdecydowanie szybciej niż poprzednia, przestarzała i mocno ociężała wersja Outlooka 2011.

Nowy Outlook to między innymi odświeżony interfejs użytkownika, który świetnie współgra z nowym wyglądem OS X Yosemite. Stylistyka jest spójna z dostępnym już od dłuższego czasu OneNote dla OS X i bardziej przypomina aktualne wersje pakietu Office dla Windows (między innymi dzięki charakterystycznemu, niebieskiemu paskowi statusu na dole). Nowy Outlook wspiera przeszukiwanie starej poczty zarchiwizowanej na serwerach Exchange, obsługuje synchronizację kategorii pomiędzy środowiskiem Mac, Windows oraz OWA. Co jednak najważniejsze, obsługuje w końcu push e-mail i otrzymuje pocztę w czasie rzeczywistym (poprzednia wersja Outlooka nawet w połączeniu z serwerem Exchange działała jak program pocztowy z poprzedniej dekady, który odpytuje serwer w ustalonych odstępach czasu). Znacznie poprawiono też wydajność, aplikacja nawet z dużą skrzynką uruchamia się wyraźnie szybciej, lepiej obsługuje wielowątkowość oraz dużo sprawniej łączy się z serwerem (co widać np. przy pobieraniu załączników). Microsoft między innymi poprawił bazę danych odpowiedzialną za lokalne przechowywanie wiadomości, przez co praca z wieloma gigabajtami poczty powinna być znacznie szybsza.

Warto wiedzieć, że nowy Outlook nie zastępuje poprzednika i teoretycznie można używać równolegle dwóch wersji aplikacji. Microsoft uprzedza, że w takim przypadku dwie wersje korzystać będą z tego samego zestawu ustawień i nie jest to zalecane. U mnie nowy Outlook wydaje się jednak funkcjonować całkowicie autonomicznie, z odrębnym zestawem ustawień.

Przy tej okazji na blogu Office 365 Microsoft ogłosił też, że pozostałe elementy pakietu Office dla Mac zostaną udostępnione w przyszłym roku. W pierwszej połowie 2015 pojawią się wersje beta, natomiast finalne produkty dopiero w drugiej połowie roku. Microsoft przyznaje, że Office dla Maków został ostatnio zaniedbany, ponieważ priorytetem stały się mobilne i cloudowe elementy Office 365. Widać jednak, że pakiet w końcu wrócił do łask i Microsoft odważnie stwierdza, że użytkownicy Maków powinni polubić nadchodzące zmiany.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)