Nowy WinRAR z odświeżonym wyglądem skuteczniejszy w naprawie archiwów

Szuflada w archiwum z depositphotos
Szuflada w archiwum z depositphotos
Oskar Ziomek

14.03.2018 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy mogą korzystać z nowej, testowej wersji popularnego programu do zarządzania archiwami. WinRAR 5.60 dostępny jest do pobrania w wersji Beta 1 i oferuje sporo nowości względem stabilnego poprzednika. Choć twórcy skupili się na implementacji nowych rozwiązań, nie zabrakło również poprawek znanych błędów oraz zmiany widocznej już na pierwszy rzut oka – odświeżonego interfejsu.

WinRAR wykorzystuje teraz nowy zestaw ikon, któremu zdecydowanie bliżej do estetyki znanej z dzisiejszych systemów operacyjnych. Warto jednak dodać, że poprzednie ikony nadal są dostępne do pobrania jako alternatywny interfejs, więc użytkownicy, którzy czują się do nich przywiązani mogą na własne życzenie do nich powrócić.

Interfejs nowego WinRAR-a. Naprawianie uszkodzonego archiwum.
Interfejs nowego WinRAR-a. Naprawianie uszkodzonego archiwum.

Poza wyglądem, w nowej wersji na warsztat wzięto między innymi wydajność funkcji naprawiania uszkodzonych archiwów. Od teraz zdolna jest ona rozpoznać elementy usunięte i dodane niezależnie od rozmiaru, a także wymieszane (również z zabezpieczonych archiwów), a następnie złączać je w jeden plik we właściwej kolejności. W systemie Windows dodano także możliwość wymuszenia wyświetlania większej liczby funkcji Win-RAR-a w kontekstowym menu, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dowolne archiwum.

WinRAR stara się również od teraz automatycznie wykrywać kodowanie komentarzy archiwów ZIP spomiędzy kodowania ANSI, OEM oraz UTF-8, a po nieudanej próbie wpisania hasła podczas rozpakowywania archiwum ZIP lub RAR – prosi użytkownika o kolejne podejście, zamiast rezygnować z całej operacji, jak miało to miejsce dotychczas.

Zmiany objęły również rozmieszczenie niektórych elementów lub ich nazwy. I tak na przykład możliwość automatycznego wyłączenia komputera po zakończonej pracy znajdziemy na rozwijanej liście, a opcje związane z automatycznym wykrywaniem kodowania komentarzy, w opcjach mają teraz nieco inne nazwy, choć pozostały w tej samej kategorii w menu ustawień.

Wygodniejszy wybór finalizacji dekompresji.
Wygodniejszy wybór finalizacji dekompresji.

Wraz z ikonami interfejsu odświeżony został również widok informacji o archiwum, gdzie zaktualizowano graf obrazujący stopień kompresji oraz dodano widok nazw i danych obok archiwów, których nazwy są zaszyfrowane. Inne nowości to także wyświetlanie pełnej nazwy archiwum po najechaniu na nie myszką oraz przejście na megabajty (z bajtów) w domyślnym widoku rozmiaru plików. To jednak wciąż nie wszystkie nowości. O wszystkich przeczytać można w dzienniku zmian.

Poza nowościami od strony funkcjonalnej, w nowej wersji programu rozwiązano także niektóre znane dotąd błędy. Wśród nich niepoprawne wyświetlanie znaków w niektórych plikach TAR, niewłaściwą lokalizację zapisu plików podczas wypakowywania archiwów RAR przy pomocy wiersza poleceń, nieskończoną pętlę wyświetlającą komunikat proszący o podanie hasła w module SFX oraz problem z zablokowaniem kopiowania i wklejania plików w Eksploratorze Windowsa, jeśli w tle wykonywane były działania na archiwum.

Odświeżony widok informacji o archiwum.
Odświeżony widok informacji o archiwum.

Naturalnie na koniec nie należy zapominać, iż opisywane wyżej nowości dotyczą WinRAR-a 5.60, który pozostaje jak na razie jedynie w wersji testowej. Zarówno tę wersję, jak i stabilną oznaczoną numerem 5.50 pobrać można za pośrednictwem naszego katalogu. Wersja beta dostępna jest na rozwijanej liście Wszystkie wersje.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)