NVCleanstall – usuń telemetrię i zoptymalizuj sterownik Nvidia paroma kliknięciami

Źródło: Materiały prasowe Nvidia
Źródło: Materiały prasowe Nvidia
Piotr Urbaniak

09.02.2019 06:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twórcy kultowego GPU-Z, TechPowerUp, ruszają z kolejnym ciekawym projektem. Tym razem wyłącznie dla posiadaczy kart Nvidii. NVCleanstall, jak nazwano nowe narzędzie, pozwala oczyścić sterownik graficzny z telemetrii i zbędnych komponentów.

Ostatnimi czasy rozmiar sterowników Nvidii rośnie w zastraszającym tempie. Najświeższe wydanie, Game Ready Driver 418.18, waży bagatela 548 MB. To dlatego, że producent z Santa Clara oferuje wyłącznie jeden rodzaj paczki dla wszystkich wspieranych kart. I kiedy, przykładowo, najnowsza generacja GeForce RTX 20 wprowadziła USB-C, to wszyscy muszą pobierać i instalować dodatkowy składnik, choćby korzystali ze starszych modeli bez tego gniazda.

Koniec zbędnych pakietów

Wykorzystując NVCleanstall, możemy wybrać, jakie dokładnie komponenty mają zostać pobrane i zainstalowane. Narzędzie łączy się z serwerem twórców, gdzie niezbędne pliki znajdują się w formacie zdekompresowanym. Co ważne, program powiadamia o najnowszej wersji i oferuje przy okazji kilka archiwalnych. Tak więc znajdzie też zastosowanie jako automatyczny aktualizator.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Raczej nie trzeba się obawiać, że wykluczymy cokolwiek zbyt dużo; wszystkie składniki są dokładnie opisane, a autorzy zadbali o uwzględnienie zależności między nimi. W opisach kolejnych modułów widnieje czytelna informacja, czego ewentualnie wymagają do prawidłowego działania.

Tak oto, pomijając telemetrię, posiadacze kart GeForce GTX 10 i starszych mogą z czystym sumieniem zrezygnować z wygładzania krawędzi DLSS czy wspomnianego wcześniej sterownika USB-C, skoro ich karta i tak tych funkcji nie wspiera. Podobnie można potraktować sterowniki do stereoskopowego 3D (ktoś to jeszcze pamięta?) oraz Optimusa na komputerze stacjonarnym. Parę kliknięć i megabajty danych, które szły na zmarnowanie – zaoszczędzone

NVCleanstall jest aktualnie w wersji alfa, ale w szybkim teście spisał się bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Pobierzesz go bezpłatnie z naszej bazy aplikacji. Obsługuje systemy Windows od 7 w górę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)