Oglądasz Netfliksa? Możesz dostać powiadomienie o braku płatności

Oglądasz Netfliksa? Możesz dostać powiadomienie o braku płatności

Uwaga na fałszywe wiadomości "od Netfliksa"
Uwaga na fałszywe wiadomości "od Netfliksa"
Źródło zdjęć: © GETTY | NurPhoto
Oskar Ziomek
08.11.2023 20:36

Subskrybenci Netfliksa muszą uważać na e-maile, w których pojawia się powiadomienie o problemie z informacjami rozliczeniowymi, a co za tym idzie - braku płatności za pakiet. Jak ostrzega CERT Polska, trwa właśnie kampania phishingowa wycelowana w klientów Netfliksa, a takie e-maile są fałszywe.

Po otrzymaniu podobnej wiadomości "od Netfliksa", najlepiej jest po prostu ją zignorować i usunąć. Jeśli odbiorca nie zorientuje się, że w rzeczywistości nadawcą nie jest Netflix, padnie ofiarą oszustwa. Atakujący kierują na spreparowaną stronę, która dobrze udaje serwis VOD i wyłudzają dane logowania do Netlfiksa, a później karty płatniczej - pod pretekstem, że wcześniej podane były nieprawidłowe. W ten sposób docelowo z konta bankowego ofiary mogą zniknąć pieniądze.

O ile nie można wykluczyć, że problemy z płatnością za Netfliksa z jakichś przyczyn mogą wystąpić (jedna z opcji to wygaśnięcie ważności podpiętej karty), warto co do zasady nie sprawdzać szczegółów klikając linki w podobnych e-mailach. Zalecamy na własną rękę otworzyć stronę Netfliksa, zalogować się do serwisu i sprawdzić szczegóły płatności w ustawieniach konta. Z założenia należy bowiem uznawać, że wiadomości SMS czy e-mail o treści sugerującej problemy z płatnościami są próbami oszustwa.

W podobny sposób należy kwalifikować wszystkie inne komunikaty, w których pojawiają się wezwania do zapłaty czy zachęty do szybkiego działania, by na przykład ochronić swoje rzekomo zagrożone środki na koncie. To typowy patent oszustów, którzy starają się wywołać niepokój u odbiorcy, który pod presją czasu jest skłonny podejmować mniej rozsądne decyzje, w tym przypadku mogące prowadzić do udostępnienia osobie trzeciej danych logowania oraz z karty płatniczej.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)