OnionShare: anonimowe udostępnianie plików i folderów przez sieć Tor

OnionShare: anonimowe udostępnianie plików i folderów przez sieć Tor

OnionShare: anonimowe udostępnianie plików i folderów przez sieć Tor
Oskar Ziomek
15.03.2017 21:13

Jednym z głównych elementów związanych z bezpieczeństwem podczas przeglądania zasobów Sieci jest zachowanie anonimowości. W tym pomóc może na przykład tunelowanie połączeń i wykorzystanie przeglądarki Tor. Co jednak zrobić, kiedy chcemy wysłać komuś pliki? Istnieje na to sposób: dzisiaj sprawdzimy jak działa OnionShare – niewielka aplikacja z otwartym kodem źródłowym, która bazując na połączeniu z siecią Tor, pozwala anonimowo udostępniać innym pliki i foldery dowolnego rozmiaru.

Działanie polega na nawiązaniu połączenia z wykorzystaniem mechanizmów przeglądarki (która musi być więc zainstalowana oraz uruchomiona), a następnie skonfigurowaniu komputera jako serwera. Zostanie mu nadany adres składający się z losowo wygenerowanych znaków, który następnie wystarczy komuś udostępnić, by ten miał możliwość pobrania od nas plików – oczywiście odbiorca również musi się w tym celu posługiwać przeglądarką Tor.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Cała konfiguracja odbywa się w zasadzie automatycznie. Wystarczy wskazać, które pliki chcemy udostępnić (na przykład przeciągając je na obszar aplikacji), skorzystać z opcjonalnych ustawień dodatkowych, które pozwalają na przykład automatycznie zamknąć połączenie po tym, jak plik zostanie po raz pierwszy przez kogoś pobrany, a następnie uruchomić usługę. Start może zająć dłuższą chwilę (do kilkunastu sekund).

Podczas udostępniania plików, w oknie aplikacji dostajemy podgląd statusu pobierania danych przez odbiorcę. Możemy więc sami kontrolować na jakim etapie pobierania jest nasz znajomy, któremu udostępniliśmy dokumenty.

Pliki projektu OnionShare można znaleźć na GitHubie, zaś aplikację pobrać z naszej bazy oprogramowania, w wersji dla Windowsa lub na macOS.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)