OpenShot 2.4.1: lepsza jakość obrazu i poprawiona stabilność

OpenShot 2.4.1: lepsza jakość obrazu i poprawiona stabilność

OpenShot 2.4.1: lepsza jakość obrazu i poprawiona stabilność
Oskar Ziomek
14.11.2017 12:44

Darmowy, otwartoźródłowy program do edycji filmów OpenShot został zaktualizowany do wersji 2.4.1 i od teraz ma działać o wiele stabilniej niż wcześniej. Aktualizacja przynosi nie tylko zmiany na tym polu. Pojawiają się tu także ulepszenia większości najważniejszych aspektów, począwszy od funkcjonalności, na jakości obrazu i płynności odtwarzania kończąc. Generalnie nowa wersja programu ma być po prostu lepsza od poprzednich: Lubisz OpenShot, ale chciałeś, by był lepszy? Dziś jest ten szczęśliwy dzień! czytamy w pierwszych słowach komunikatu na stronie producenta. Przeanalizujmy jednak dokładniej najważniejsze zmiany.Jakość obrazu poprawiono dzięki zmianie algorytmu odpowiedzialnego za skalowanie. Obrazy mają być teraz bardziej ostre, a przy okazji jest szansa na nieco większą wydajność. Zadbano bowiem przy okazji o to, by dana klatka skalowana była zawsze tylko jednokrotnie, co wcześniej w niektórych sytuacjach nie było regułą. Jakość wideo ulepszono natomiast pod katem odtwarzania materiałów w 50, 60 oraz 120 klatkach na sekundę.

Obraz

Dużo lepiej powinno być także pod kątem stabilności działania. W aplikacji zmieniono kilka elementów pod maską, w efekcie eliminując sporą część błędów, która mogła spotykać użytkowników głównie na Windowsie. Wśród naprawionych błędów znalazły się takie, jak kłopoty z otwieraniem projektów z napisami w języku innym niż angielski, automatyczne zatrzymywanie filmów przed upływem 30 minut, przedwczesne zatrzymywanie dźwięku, problemy z synchronizacją i inne. Na stronie producenta dodatkowo czytamy, że zwiększanie stabilności to nadal jeden z priorytetów, a już teraz (w porównaniu z poprzednim rokiem) liczba wystąpień usterek aplikacji została zmniejszona dziesięciokrotnie.

Kolejną nowością jest seria poradników wideo związanych z obsługą aplikacji, z których pierwsze są już dostępne, a kolejne będą udostępniane wkrótce. Celem jest stworzenie bazy nagrań, które swoją tematyką pokryją docelowo wszystkie możliwości aplikacji i w praktyce staną się praktycznym poradnikiem lub jak kto woli – wygodną formą instrukcji obsługi.

Getting Started | OpenShot Video Editor Tutorial

W programie pojawiły się także inne zmiany od strony technicznej dotyczące Libopenshot oraz Openshot-qt. Dotyczą między innymi obsługi kodeków czy tworzenia wątków: o wszystkich można przeczytać w przytaczanej już oficjalnej informacji o wydaniu. Aktualną wersję aplikacji OpenShot można natomiast pobierać z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)