Opera 10 wydana!

Adam Wróblewski

01.09.2009 08:31, aktual.: 01.09.2009 19:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Norweska firma Opera Software udostępniła po długim okresie testów stabilną wersję swojej przeglądarki Opera 10.

Nowa wersja posiada całkowicie odświeżony, efektowny interfejs. Do najciekawszych nowości zaliczyć trzeba nową skórkę, a zmodyfikowany pasek kart pokazuje teraz miniaturki stron po podwójnym jego kliknięciu lub wyciągnięciu. Funkcja "Szybkiego wybierania" również została odświeżona i oferuje teraz możliwość konfiguracji do 25 witryn oraz dowolnego tła. Ogólnie rzecz biorąc opcje modyfikacji wyglądu zostały znacznie poszerzone i są dostępne niemal dla każdego okna, paska narzędzi czy ramki. Programiści powinni z kolei docenić moduł Dragonfly, który pozwala teraz na edycję DOM i inspekcję nagłówków HTTP bezpośrednio z przeglądarki.

W przeglądarce znajdziemy ciekawie prezentującą się funkcję Turbo, która ma być rozwiązaniem problemu wolnych łącz. Stosując pewne mechanizmy kompresji przeglądarka ma znacząco poprawić czasy wczytywania stron na łączach modemowych lub w zatłoczonych hotspotach (i podobno, co ciekawe, znacznie je pogorszyć na szybkich łączach). Wiele zmian dotyczy wbudowanego klienta poczty, grup dyskusyjnych i czatu. W panelu bocznym dalej przeglądać można każdą z wymienionych aktywności, a interfejs klienta pocztowego Opery dość dobrze integruje się z przeglądarką - przykładowo okno nowej wiadomości otwiera się jako oddzielna karta. Dodano skróty klawiaturowe przyśpieszające pracę z wątkami i mechanizm naprawy uszkodzonych baz wiadomości. Klient kompatybilny jest także z usługą MyOpera.

Duży nacisk położono na obsługę najnowszych standardów. Poza wsparciem dla TLS 1.2 i usunięciem przestarzałego jak na dzisiejsze czasy SSL v2, rozbudowano obsługę kaskadowych arkuszy stylów (CSS) i języka HTML 5. Pojawiła się także obsługa kilku nowych czcionek, w tym TrueType, OpenType i SVG, zarówno w zakresie grafiki, jak i czcionek. Opera 10 nadal pozostaje niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o test Acid3, w którym również w wersji finalnej uzyskuje wynik 100/100. Identycznym wynikiem co prawda może pochwalić się nowa wersja Chrome, ale ta nie przechodzi pomyślnie linktestu. Wygląda więc na to, że poprzeczka dla konkurencji nadal ustawiona jest bardzo wysoko.

Najnowsza wersja Opery 10 jest już dostępna w naszym vortalu w dziale PROGRAMY -> Internet i komunikacja -> Przeglądarki stron WWW. Wersja dla Linuksa jest do pobrania bezpośrednio ze strony producenta.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (204)