Orlen uruchomi 50 szybkich ładowarek. Auto na prąd w Polsce zacznie mieć sens?

Orlen uruchomi 50 szybkich ładowarek. Auto na prąd w Polsce zacznie mieć sens?18.05.2018 18:29
Zdjęcie pierwszej stacji ładowania PKN ORLEN w Płocku.
Zdjęcie pierwszej stacji ładowania PKN ORLEN w Płocku.

Korzystanie w Polsce z samochodu elektrycznego lub hybrydowego plug-in zmusza do poszukiwania punktów ładowania, których niestety wciąż jest niewiele. Trochę lepiej jest w dużych miastach, ale poza nimi jedyną sensowną opcją pozostaje ładowanie w domu. Czy wreszcie coś się zmieni?

Mapa z punktami ładowania może wyglądać coraz lepiej w Warszawie, ale nie wszędzie jest tak dobrze. Chociażby w Łodzi punktów, w których zatankujemy akumulatory elektrycznego pojazdu, jest niewiele. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja podczas dłuższych podróży, które trzeba naprawdę dobrze rozplanować, aby po drodze mieć chociaż jedną stację szybkiego ładowania. Owszem można korzystać ze słabszych ładowarek, ale oznacza to często czekanie nawet kilku godzin na napełnienie akumulatorów.

Orlen zapowiedział zmiany. W planach jest uruchomienie około 50 punktów szybkiego ładowania do końca 2019 roku. Wytypowanych zostało już 150 stacji paliw, które mogą zostać wyposażone w takie punkty. Plan zakłada jak najlepsze rozmieszczenie szybkich ładowarek, które mają pojawić się w miastach i przy trasach tranzytowych. Prezes Zarządu PKN ORLEN, Daniel Obajtek informuje, że koncern w elektromobilności dostrzega istotną szansę na dalszy rozwój. Mocniejsze inwestowanie w ten segment rynku, ma w przyszłości przynieść wymierne korzyści biznesowe i między innymi dzięki temu uda się uniknąć przeniesienia kosztów opłaty emisyjnej na klientów.

Zdjęcie pierwszej stacji ładowania PKN ORLEN w Płocku.
Zdjęcie pierwszej stacji ładowania PKN ORLEN w Płocku.

Wdrażany program pilotażowy ma sprawić, że kierowcy samochodów elektrycznych będą mieli możliwość przejechania całej Polski głównym szlakami komunikacyjnymi, ładując swoje pojazdy na stacjach ORLEN. Uruchomione zostaną stacje o mocy 50 i 100 kW. Planowane punkty mają obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim.

Warto wspomnieć o ambitnych planach, które zakładają, że w Polsce do końca 2020 roku ma powstać 6 tys. punktów ładowania energią o normalnej mocy. Plany rządu obejmują ponadto 400 punktów szybkiego ładowania. Trzeba przyznać, że jeśli założenia zostaną zrealizowane, to komfort korzystania z samochodów elektrycznych i hybrydowych plug-in w Polsce zostanie odczuwalnie zwiększony. Obecnie jednak dla większości mieszkańców kraju wciąż najlepszym wyborem jest pojazd z silnikiem spalinowym i prawdopodobnie nie szybko to się zmieni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (206)