Ostrożnie z żółtym i czarnym, czyli twórcy Snapchata to ponoć rasiści

Ostrożnie z żółtym i czarnym, czyli twórcy Snapchata to ponoć rasiści

Ostrożnie z żółtym i czarnym, czyli twórcy Snapchata to ponoć rasiści
12.08.2016 17:04, aktualizacja: 16.08.2016 15:14

Nowy filtr w Snapchacie wywołał spore oburzenie w Internecie. Twórcy do swojej aplikacji wprowadzili filtr upodobniający każdego do Chińczyka. Z pewnością przeszłoby to bez większego echa, gdyby nie to, że twarze wyglądają zdaniem obrońców politycznej poprawności jak rasistowskie karykatury Azjatów.

Jedną z bardziej rozbudowanych funkcji w Snapchacie są filtry. Dzięki nim możemy na twarz nałożyć uszy i nos psa, upodobnić się do truskawki czy zamienić się twarzą ze znajomym. Twórcy ciągle dodają nowe rodzaje filtrów. Nie zawsze jednak wychodzi im to na dobre, co pokazuje obecna afera z yellowface.

Nowy filtr upodabniał nas do stereotypowego Chińczyka. Na twarzy pojawiały się karykaturalne skośne oczy i duży przedni ząb. W sieci wywoła to dużą burzę, a twórcy zostali oskarżeni o rasizm. W obecnych czasach to naprawdę poważne oskarżenie, oczywiście często nadużywane, ale to temat na inną dłuższą dyskusję.

.@Snapchat wanna tell me why u thought this yellowface was ok?? pic.twitter.com/sgpW4AFPsE

— grace (@tequilafunrise) 9 sierpnia 2016Snapchat wystraszył się możliwych zarzutów i wyrobienia sobie renomy rasistowskiej firmy. Filtr został szybko usunięty i ma już nigdy nie powrócić. Twórcy Snapchata muszą być bardziej ostrożni, tym bardziej, że nie jest to pierwsza podobna sytuacja. Wcześniej pojawił się filtr, który miał nas upodobnić do Boba Marleya. Wówczas oburzenie wywołało to, że oprócz dredów, aplikacja zmieniała kolor skóry na ciemniejszy.

Snapchat's half-baked 420 nod is a Bob Marley blackface filter?! Dude was Jamaican! Did waaaay more than smoke weed. pic.twitter.com/t6tazxnMxT

— Brian Ries (@moneyries) April 20, 2016Twórcy Snapchata tłumaczą się, że całość była inspirowana anime i nie miała na celu urażenia Azjatów. Po prostu nowy filtr miał być zabawny. Niestety, w Ameryce 2016 roku na takie żarty nie ma już miejsca. Zamiast takich żartów, nawet Facebook musi zadbać, by emotikony były dostosowane do Azjo- i Afroamerykanów, gdyż dziś zarzut rasizmu może pogrążyć każdy biznes.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)