Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Obiecują zwrot podatku

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Obiecują zwrot podatku29.04.2022 13:13
Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów
Źródło zdjęć: © Pixabay

Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać ostatnie dni, które pozostały Polakom na złożenie zeznań podatkowych za 2021 rok. Przygotowali kampanię phishingową, ukierunkowaną na wyłudzenie wrażliwych danych pod pretekstem zwrotu podatku. Warto zachować ostrożność i uważać na podejrzane wiadomości e-mail.

Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości e-mail, których rzekomym nadawcą jest Ministerstwo Finansów. Ich treść jest następująca: "Ministerstwo Finansów zwraca podatki zapłacone w 2021 r. Twój zwrot podatku w wysokości 375,10 zł. Proszę odebrać zwrot pieniędzy przed 01.05.2022". Przykład takiego maila można zobaczyć poniżej.

Oszuści rozsyłają fałszywe maile.
Źródło zdjęć: © Materiały WP
Oszuści rozsyłają fałszywe maile.

Do wiadomości załączony jest link, który przekierowuje do fałszywej strony, wymuszającej podanie wrażliwych danych, w tym danych karty płatniczej. Cyberprzestępcy zachęcają do postępowania zgodnie z instrukcjami, "abyśmy wiedzieli, gdzie zwrócić podatki z 2021 r.". To nic innego, jak kolejne oszustwo wymierzone w Polaków. Nadawcą wiadomości nie jest instytucja finansowa.

Otrzymując tego typu wiadomości e-mail warto zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy zweryfikować, z jakiego adresu został wysłany e-mail. W omawianym przypadku jest to adres infor[@]genio.co.id., który nie ma nic wspólnego z Ministerstwem Finansów. Nie należy też podawać danych typu: PESEL, login czy hasło do bankowości internetowej, ponieważ w ten sposób można stracić nie tylko tożsamość, ale i oszczędności życia.

Karolina Modzelewska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)