Oszustwo "na zagraniczną paczkę" – kobieta ze Śląska straciła kilkanaście tysięcy złotych

Uważaj na wiadomości o "paczce z zagranicy", fot. Getty Images
Uważaj na wiadomości o "paczce z zagranicy", fot. Getty Images
Oskar Ziomek

29.03.2021 15:35, aktual.: 29.03.2021 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszustwo "na zagraniczną paczkę" to nowa forma działań przestępców, którzy starają się zmusić osoby czekające na przesyłki z zagranicy do wypłaty środków z kont bankowych. Jak ostrzega Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, ostatnio kobieta ze Śląska straciła w ten sposób kilkanaście tysięcy złotych.

Problemem okazuje się łatwowierność osoby, która jest na celowniku oszustów. W opisywanym przypadku kobieta otrzymała informację, że czeka na nią paczka z zagranicy, a później kilka wiadomości (najpewniej SMS) sugerujących, że przed jej odebraniem konieczna jest zapłata kilku tysięcy złotych należności celno-podatkowych i ubezpieczenia. Podjęcie takich kroków miało zagwarantować odstąpienie od dalszej kontroli przesyłki i wydanie jej adresatce.

W praktyce opisywane wezwania kierowane do odbiorcy drogą elektroniczną to spreparowane wiadomości, w których ktoś podszywa się pod organ podatkowy. Rzekoma konieczność uiszczenia opłaty nie ma w tym przypadku związku z rzeczywistymi działaniami Krajowej Administracji Skarbowej.

"Organy celne przy odprawie celnej przesyłek w obrocie pocztowym, gdy są pobierane należności przywozowe związane z importem, zawsze wydają decyzję wymiarową w formie pisemnej. Nigdy nie jest to informacja telefoniczna lub e-mailowa" – czytamy w ostrzeżeniu na stronie Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. Drogą elektroniczną można natomiast śledzić status przesyłki w systemie monitorowania. Odpowiedni numer jest przypisywany każdej paczce i tutaj także, w historii przesyłki, można odczytać informację o zatrzymaniu do kontroli celnej.

Jak dopowiada KAS, gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub 112).

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)