Oto Facebook Portal. Ma kamerę i mikrofon, aby nas dobrze widzieć i słyszeć

Oto Facebook Portal. Ma kamerę i mikrofon, aby nas dobrze widzieć i słyszeć

Oto Facebook Portal. Ma kamerę i mikrofon, aby nas dobrze widzieć i słyszeć
08.10.2018 17:38, aktualizacja: 08.10.2018 20:00

Oficjalnie ogłoszone zostały nowe urządzenia Facebooka. Portal i Portal+ służą do komunikowania się ze znajomymi. Wyglądają jak głośniki z dołączonymi dużymi wyświetlaczami i kamerkami. Mają być konkurencją m.in. dla Amazon Echo Show i zgodnie z obecnie panującą modą na produkty smart, nie zabrakło w nich funkcji wykorzystujących sztuczną inteligencję. Co ciekawe, Facebook chwali się poszanowaniem prywatności użytkowników.

Facebook twierdzi, że urządzenia mają zmienić sposób komunikowania się. Nie można jednak mówić o rewolucji, podobny sprzęt jest już dostępny na rynku (np. Echo Show), aczkolwiek Portal i Portal+ jak najbardziej usprawniają połączenia wideo względem rozmów na komputerze czy smartfonie. Oba urządzenia mogą stać w niemal dowolnym miejscu, a do obsługi nie jest potrzebne używanie rąk.

Obraz

Po rozpoczęciu połączenia wideo, kamerka Smart Camera wykrywa osoby w pomieszczeniu. W przypadku kilku osób przełącza się automatycznie na tryb szerokokątny, aby móc zmieścić wszystkich uczestników rozmowy w jednym kadrze. Jeśli jesteśmy sami, Portal stara się skupić na naszej twarzy. Podczas rozmowy można także chodzić po pokoju, bowiem kamerka stara się za nami podążać.

Na jakość rozmowy wpływa także technologia Smart Sound. Portal z wykorzystaniem sztucznej inteligencji stara się redukować szumy otoczenia. Zadaniem oprogramowania jest wychwycenie samej rozmowy i w razie potrzeby wzmocnienie głosu osoby mówiącej, zwłaszcza jeśli znajduje się ona w większej odległości od urządzenia.

Portal pozwala także rozmawiać ze znajomymi z Facebooka, którzy korzystają z serwisu na smartfonach i tabletach. Połączenie odbędzie się przez Messengera. Dostępna jest opcja połączeń grupowych. W jednej maksymalnie może uczestniczyć siedem osób.

Obraz

Facebook Portal został wyposażony w obsługę głosową. W celu rozpoczęcia połączenia wystarczy powiedzieć Hej, Portal i następnie wybrać konkretną osobą z listy kontaktów. Urządzenie posiada również wbudowaną asystentkę głosową Alexę. Za pomocą głosu można ją poprosić o podanie prognozy pogody, wyników ostatniego meczu piłkarskiego czy zamówić jedzenie, jeśli odpowiednia usługa jest dostępna na terenie kraju. Portal pozwala również na słuchanie muzyki ze Spotify i Pandory.

Mniejszy Portal posiada 10-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280×800 pikseli. Portal+ to już 15-calowy ekran o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Facebook wspomina, że zaletą obu urządzeń jest dbanie o… prywatność użytkowników. Zostały one bowiem wyposażone w możliwość łatwego wyłączenia kamerki i mikrofonu. Wprowadzona została mechaniczna przesłona kamerki. Warto dodać, że można wówczas odbierać połączenia. Facebook dodaje, że nie będzie śledził rozmów. Połączenia są także szyfrowane, aby osoby niepowołane nie miały do nich dostępu. Z drugiej strony, obsługa głosowa odbywa się z pomocą serwerów Facebooka, które przechowują historię usłyszanych komend. Można ją jednak usunąć.

Obraz

Oba urządzenia Facebooka dostępne są już w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Sprzedaż rozpocznie się natomiast w listopadzie. Mniejszy Portal został wyceniony na 199 dolarów. Z kolei Portal+ to wydatek 349 dolarów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)