P2P jak wypożyczanie książek

P2P jak wypożyczanie książek

09.06.2010 13:51

Hiszpański sąd umorzył sprawę dotyczącą przesyłania plików za pośrednictwem sieci P2P. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości taki proceder to nic innego jak nowoczesna forma... pożyczania książek.

Sprawa toczyła się od 2005 r. kiedy to hiszpańska policja aresztowała cztery osoby związane z popularną stroną CVCDGO.com. Umożliwiała ona przesyłanie plików między użytkownikami - głównie filmów wideo. Zarzucano im nielegalne rozpowszechnianie materiałów chronionych prawem autorskim. Sprawa toczyła się w kilku instancjach, aż ostatecznie znalazła swój finał w madryckim sądzie. Ostatecznie sędziowie uznali, że do żadnego przestępstwa nie doszło. Według hiszpańskiego prawa zamieszczanie linków do plików nie jest zabronione, podobnie jak zarabianie na reklamach. W ten sposób właśnie właściciele CVCDGO.com finansowali serwery, na których hostowana była strona.

Sędziowie Ocariz, Gutierrez i Campillo podali też bardzo interesujące wyjaśnienie wyroku, które cytujemy za serwisem TorrentFreak. Otóż stwierdzili oni, że od antycznych czasów istniała możliwość pożyczania albo sprzedawania książek, filmów i innych. Różnica dzisiaj polega głównie na stosowanym medium - wcześniej był to papier i media analogowe, a obecnie wszystko jest w formacie cyfrowym. Jedyne co różni „antycznych pożyczających” od współczesnych internautów to szybkość i wyższa jakość udostępnianych materiałów, napisali sędziowie w uzasadnieniu. Od decyzji madryckiego sądu nie ma odwołania.

W marcu pisaliśmy o innym hiszpańskim sędzi, który uznał dzielenie się plikami w sieci P2P za zgodne z prawem. Stwierdził również, że praw autorskich nie łamią strony takie jak The Pirate Bay udostępniające linki do materiałów. Powiedział między innymi, że przesyłanie muzyki i udostępnianie jej w Internecie nie narusza żadnych praw chronionych przez prawo własności intelektualnej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)