Kopia zapasowa na dwa laptopy

Mamy dużo wolnego czasu, są święta, więc i wpis będzie z tych szybkich i przyjemnych. Co jakiś czas bardzo ważne dane zgrywam na płyty DVD i chowam do szafki. Kiedy danych było mało, wypalałem po prostu płytę DVD.

Dziś nagrać musiałem około 40 GB danych. Co gorsza komputer, który posiada na macierzach te pliki, nie jest wyposażony w napęd optyczny. Pozostało mi nagrać pliki poprzez sieć. Najprościej będzie skopiować pliki na inny komputer i tam wypalić je na płytach. Ale po co jak można zrobić to od razu.

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było zainstalowanie [URL=http://pl.wikipedia.org/wiki/Samba_(program)]serwera Samby[/URL] i udostępnienie zasobu z backupem dla laptopów, które mogą go nagrać. Oba laptopy posiadają system Windows XP a serwer działa na Linuksie. Zaraz po instalacji serwera należało dodać zasób do udostępnienia w pliku: /etc/samba/smb.conf.

[backup]]
   comment = Backup
   path = /home/backup
   valid users = kamil
   read only = yes

Kolejnym krokiem było stworzenie użytkownika kamil, który będzie mógł mieć dostęp do zasobów. Wystarczy wydać polecenie:

smbpasswd -a kamil

a następnie ustawić hasło dla użytkownika. Po uruchomieniu serwera Samby zacząłem mapować zasób jako dyski sieciowe na Windowsach. Pojawił się mały problem. Część plików jakie chciałem nagrać była większa nić rozmiar jednej płyty DVD. Przed rozpoczęciem nagrywania podzieliłem pliki na mniejsze kawałki:

split -b 4400m 345jkfqw.tar.gz

Teraz spokojnie można było zacząć nagrywać dane na płyty DVD. Poleceniami htop oraz iptraf oglądałem sobie obciążenie na serwerze oraz zajętość łącza. Dwie nagrywarki szybko uporały się z nagraniem plików poprzez sieć.