Patent nieważny. Apple bez wyłączności na odblokowanie ekranu ruchem palca

Patent nieważny. Apple bez wyłączności na odblokowanie ekranu ruchem palca26.08.2015 11:08
Patent nieważny. Apple bez wyłączności na odblokowanie ekranu ruchem palca

Charakterystyczny gest przeciągnięcia palcem, aby odblokowaćekran był zdaniem Apple wynalazkiem tak innowacyjnym, że należałogo opatentować – i patent ten został przyznany. Patent tenposłużył firmie z Cupertino do walki z Androidem, ostateczniezmuszając konkurentów do wymyślania własnych metod odblokowywaniaekranu, często przekombinowanych, byleby tylko uniknąćpodobieństwa do formy zastosowaniej w iPhone'ach. Z tym bzdurnympatentem jednak koniec, przynajmniej w Europie.

Reuters informuje, że w toczącym się przed niemieckim sądemfederalnym w Karlsruhe (Bundesgerichtshof) postępowaniu apelacyjnymApple przegrało. Sędziowe utrzymali w mocy decyzję z 2013federalnego sądu patentowego, która unieważniła patent firmy zCupertino, uznając że wcześniej już analogiczne rozwiązanie byłodostępne na rynku, zatem odblokowywania ekranu przesunięciem palcaopatentować nie można.

O firmie Neonode dziś mało kto już pamięta, ale w minionejdekadzie ten szwedzki producent smartfonów znany był z ciekawychkonstrukcji. W 2006 roku wprowadził na rynek urządzenie Neonode N1,bazujące na systemie Windows CE z autorską nakładką Neno,pozwalającą na kontrolowanie funkcji systemu za pomocą gestówpalcem na ekranie dotykowym – rok przed premierą iPhone'a.Niemieccy sędziowie przyznali, że interfejs iPhone'a byłłatwiejszy w użyciu, jednak sama idea takich gestów zaistniaławcześniej, a więc patent Apple nie zawiera w sobie aspektuinnowacyjności, niezbędnego by w Europie mógł być on przyznany iutrzymany.

Tymczasem patentnr 8046721 przyznany przez amerykański urząd patentowy wpaździerniku 2011 roku posłużył Apple przede wszystkim doatakowania konkurentów. W 2012 roku sąd w Monachium uznał, żesposób odblokowywania ekranu w telefonach Motoroli narusza patentyApple. Jeszcze zaś w 2014 roku Apple wywalczyło od Samsungaodszkodowanie w wysokości 120 mln dolarów za naruszenie jegopatentów-- chodziło m.in. o wspomniane przesuwanie palcem poekranie.

Warto tu wspomnieć, że samo Neonode nigdy tak trywialnychpomysłów na gesty w interfejsie dotykowym nie patentowało. Pobankructwie w 2008 roku i reaktywacji, firma skupia się wyłączniena rozwoju swojej technologii zForce – optycznego rozpoznawaniadotyku – na którą patenty oferuje producentom urządzeń zekranami dotykowymi.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)