Pełny Android, a nie Android Auto, jako system dla samochodów #io16

Pełny Android, a nie Android Auto, jako system dla samochodów #io16

Pełny Android, a nie Android Auto, jako system dla samochodów #io16
19.05.2016 23:44

Android będzie wszędzie, tak przynajmniej można stwierdzić obserwując poczynania Google. Ten mobilny system zdominował smartfony, całkiem dobrze czuje się na smartzegarkach, a w planach jest podbój rynku motoryzacji. Nie chodzi o Android Auto, a o pełny system operacyjny, który będzie zarządzał komputerem wbudowanym w samochód.

Nowe auta wyposażone są już w Android Auto. Dzięki temu zyskujemy możliwość całkiem dobrej komunikacji między systemami samochodu, a smartfonem z Androidem. Otrzymujemy możliwość sterowania wybranymi funkcjami i aplikacjami znajdującymi się na smartfonie z poziomu komputera w aucie. Nie oznacza to jednak, że nasze auto działa pod kontrolą Androida, w środku pracuje inny system operacyjny.

źródło: arstechnica.com
źródło: arstechnica.com

Tydzień temu pisaliśmy, że to Linux będzie głównym systemem operacyjnym w nowoczesnych samochodach. Na wykorzystanie Linuksa już zdecydowali się tacy producenci jak Toyota, Nissan czy Jaguar, a niebawem ma on trafić także do aut Forda, Mazdy, Subaru i Mitsubishi. Możliwe, że to nie oprogramowanie tworzone w ramach projektu Automotive Grade Linux (AGL) zdominuje komputery w samochodach. Konkurencją, możliwe, że silniejszą, będzie Android, choć w sumie to także Linux.

Google zademonstrowało Androida uruchomionego na dużym wyświetlaczu, który stanowił główne centrum multimedialne w samochodzie. Zanim jednak przejdziemy do systemu operacyjnego, to warto zwrócić uwagę, że tym autem było Maserati Quattroporte. Piękne dzieło inżynierów, zupełnie inne od aut Google, przykuwające uwagę przede wszystkim wyglądem, a nie dużym ekranem po środku deski rozdzielczej.

źródło: arstechnica.com
źródło: arstechnica.com

Android do dyspozycji dostał wydajnego Snapdragona 820. Wrażenie robi także rozdzielczość wyświetlacza – 4K. Interfejs przypomina ten z Android Auto, przystosowany jest do obsługi podczas prowadzenia auta. Elementy są duże i czytelne, tekst ograniczono do minimum. Maserati Quattroporte nie posiadało innego systemu operacyjnego, nad całością czuwał wyłącznie Android.

Odpowiednio zmodyfikowany Android zapewniał dostęp do usług Google, oczywiście w aucie najważniejszą usługą są mapy. Nie zabrakło aplikacji znanych z mobilnego systemu, takich jak chociażby Spotify. Na dole ekranu umieszczone zostały wirtualne przyciski do zarządzania autem, to tutaj sterujemy przykładowo klimatyzacją.

źródło: arstechnica.com
źródło: arstechnica.com

Należy pamiętać, że mamy do czynienia z konceptem. Google nie podało żadnej konkretnej daty premiery. Całość jest jeszcze w fazie testów i wymaga dopracowania. Nawet jeśli premiera odbędzie się w najbliższym czasie, to nie możemy oczekiwać, że Android zdobędzie także rynek motoryzacyjny. Wszystko zależy od nastawienia producentów aut, a oni niekoniecznie lubią współpracować i często stawiają na własne, zamknięte rozwiązania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)