Sprzętowe wspomnienia

Ostatnio wspominałem jaki sprzęt rtv posiadałem w dzieciństwie (tzn. w latach 90) w swoim pokoju, zajmował cały regał.Dzisiaj wszystkie te sprzęty zastępuje mi laptop i słuchawki, widać po tym jaki nastąpił postęp technologiczny.Starszy sprzęt dostałem od ojca.

A oto sprzęt jaki miałem:

Amplituner Unitra Diora DSH-303A Merkury

W porównaniu do dzisiejszych systemów audio miał bardzo dobrą jakość dźwięku, przynajmniej tak mi się wydaje ale może to przez sentyment.
Do tego miałem podpięty komputer Commodore c64, kolumny Unitra co dawało świetny efekt podczas gry.

Kolumny Unitra Tonsil zg30-c

Gramofon Unitra Fonica G-620 "Fryderyk"

Pamiętam że jak byłem mały słuchałem na nim bajek, miałem sporo winyli z bajkami, takie pierwsze audiobooki :-) m.in Robinson Cruzo, Tomcio Paluch, Calineczka Szewczyk Dratewka,Stoliczku nakryj się,Księga Dzungli,Królowa Śniegu.W kolekcji płyt miałem kilka ulubionych :Franek Kimono, Natalia Kukulska, Wołosatki, Akademia Pana Kleksa, Piccolo coro dell antoniano

Słuchawki Unitra Tonsil SN50

Można kupić ich replikę - stary wygląd , współczesne parametry - za 99 zł

Mikrofon Unitra Tonsil MDU-27

Magnetofon szpulowy Unitra ZRK ZK-147

Pamiętam że często podłączałem do niego mikrofon i nagrywałem na taśmę siebie śpiewając piosenki (a raczej próbując ),a odtwarzanie sprawiało wiele frajdy.Na jednej z taśm było nagranie piosenki kabaretu Otto, które zapadło w pamięci “Różowe świnki to my”.Była też specjalna taśm do czyszczenia głowicy .Magnetofon był 4 ścieżkowy.

Magnetowid PANASONIC NVSD442

Na jednej kasetach miałem wiele kreskówek,m.in Gumisie, Brygada RR, Super Baloo, Kacze Opowieści, Tom i Jerry, Smerfy. Oglądałem na nim pierwszy raz “Gwiezdne wojny”, które wywarły na mnie wówczas dziecku ogromne wrażenie.
Miałem też kasetę z jakąś mangą ,ale nie pamiętam tytułu ,miała niebieską okładkę, akcja działa się w kosmosie i na jakieś piaszczystej planecie, były statki kosmiczne i walki myśliwców, był jakiś wątek miłosny, film był z lektorem, kasetę nabyłem w latach 90, wiem że same ogólniki, ale może ktoś kojarzy tytuł?

Komputer Commodore C64

Posiadałem dwa egzemplarze komputerów,jeden nowy (to w bardziej kanciastej obudowie) i drugi (c64 w obudowie zaokrąglonej.)kupiłem go głównie dla stacji dysków(sprzedający nie chciał sprzedać samej stacji) oraz akcesoria,:
-2x joystick Turbo Micro 6
-joystick QuickShot model QS-137F Python1
-joystick Quick Joy II Turbo SV - 124
-joystick QuickShot II Turbo QS-111
-joystick Matt Skorpion
-2xkardridże, jeden z grami, drugi Blue Box (wzbogacał Commodore 64 o nowe funkcje, m.in. przyspieszenie zapisu i odczytu danych z taśmy magnetycznej, dodatkowe komendy wydawane z linii poleceń oraz syntezę mowy.)
-monitor nieoryginalny, monochromatyczny zielony
-stacja dyskietek
-dyskietki 5,25 z grami ok. 30
-kasety z grami ok.90

Cała kolekcję gier miałem spisaną alfabetycznie w zeszycie ,każda gra posiadała opis,stan licznika ,nr kasety oraz ustawienie głowicy, (do każdej kasety trzeba było dostrajać głowice w magnetofonie,za pomocą śrubokręta dokręcając lub odkręcając śrubkę po wciśnięciu play, aby paski w odpowiednim programie z cartridga były jak najwęższe,usprawniłem to naklejając tarcze z papieru na magnetofon ,i mocując drucik do śrubokrętu jako wskazówkę.)

Na cartridgu była też fajna demonstracja , piosenka "Płynie Wisła ,płynie" śpiewana przy użyciu syntezatora mowy, Można było też wpisywać dowolne słowa do wypowiedzenia .

Moją pierwszą grą, którą uruchomiłem była Blue Max strzelanka samolotowa w rzucie izometrycznym, na tamte czasy to było 3D.W grze można było kontrolować wysokość, kierunki,oraz prędkość samolotu, trzeba było lądować aby uzupełnić paliwo, do dyspozycji mieliśmy dwie bronie: działko i bomby.Gameplay

Rzutnik B-9 Ania

Rzutnik służył do wyświetlania bajek z kliszy w rolkach, nie było to wideo tylko statyczne slajdy z obrazkiem i podpisem.Tu jest filmik pokazujący działanie, po latach w piwnicy .

Gierka elektroniczna E-9999 Brick Game

Można było zagrać takie gry jak: TETRIS, ARKANOID, WYŚCIGI, WĄŻ, BATLE TANK, PING PONG i ich różne odmiany.

PS
Zachęcam was do podzielenia swoimi wspomnieniami związanymi ze sprzętem z waszego dzieciństwa w komentarzach , lub wpisach na blogu.