PKO Bank Polski przypomina: blokada konta za nieważny dowód

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

01.10.2024 12:03, aktual.: 01.10.2024 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

PKO BP przypomina klientom, że nieważny dokument tożsamości to podstawa do blokady części funkcji w bankowości internetowej oraz aplikacji IKO. To działanie związane z bezpieczeństwem, które PKO BP może wdrożyć po 30 dniach od upływu ważności na przykład dowodu osobistego.

PKO BP przypomina klientom, by dbali o ważność swoich dokumentów tożsamości i na bieżąco odświeżali o nich dane w bankowości. W przypadku upływu terminu ważności dokumentu, bank może bowiem zablokować część opcji dostępnych dla klienta do tego stopnia, że w praktyce korzystanie z bankowości internetowej czy mobilnej aplikacji IKO w zadowalającym stopniu będzie niemożliwe.

Jak wymienia PKO BP, brak aktualnego dokumentu oznacza:

  • brak pełnego dostępu do bankowości internetowej i mobilnej,
  • brak możliwości zlecenia przelewu i brak dostępu do historii transakcji,
  • brak opcji zawierania nowych umów online (w tym np. na lokatę czy ubezpieczenie).

Bankowcy tłumaczą, że po wyrobieniu nowego dokumentu tożsamości, jego dane można samodzielnie zaktualizować przy komputerze w bankowości online lub w aplikacji IKO. Serwisie iPKO w przeglądarce należy w tym celu wejść do ustawień po kliknięciu zdjęcia profilowego, a dalej znaleźć opcje Profil i dane, potem Dokument i na końcu wybrać Zmień. W aplikacji mobilnej po kliknięciu zdjęcia profilowego należy natomiast wybrać Twoje dane, później Dokument tożsamości i na koniec Zmień dokument tożsamości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przeglądają ustawienia bankowości internetowej w PKO, warto przy okazji zwrócić uwagę na dopiero co wdrożoną obsługę fizycznych kluczy U2F, które mogą posłużyć jako drugi składnik bezpiecznego logowania. Klienci mogą w ten sposób zabezpieczyć się przed wyłudzeniem danych na fałszywych stronach logowania. Nawet, jeśli nieświadomie podadzą na takiej stronie login i hasło, fizyczny klucz nie pozwoli zalogować się na konto, a dostęp do konta nie zostanie przejęty przez atakujących.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej