PKO BP z własnym akceleratorem dla startupów fintechu

PKO BP z własnym akceleratorem dla startupów fintechu

14.03.2017 15:22

Wystartował kolejny nabór do programu akceleracyjnego dla start-upów realizowanego przez PKO Bank Polski wspólnie z MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest pomoc start-upom, które rozwijają unikalne technologie oraz przyspieszenie procesu komercjalizacji wypracowanych przez nie rozwiązań.

W ramach programu PKO Bank Polski jest patronem ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” dedykowanej nowoczesnym technologiom związanym z finansami. Poszukuje młodych, polskich firm, których rozwiązania cechuje unikalność, odpowiedni potencjał biznesowy oraz zaawansowany poziom dojrzałości pomysłu. Bank po raz kolejny włączył się w inicjatywę wsparcia start-upów, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia.

– Partnerstwo w MITEF jest elementem strategii Banku w zakresie wspierania innowacji oraz budowy ekosystemu dla wsparcia polskich start-upów. Poprzez własny akcelerator dajemy możliwość na weryfikację i testowanie nowych interesujących rozwiązań, które mają potencjał na wykorzystanie przez Bank. Dzięki rozszerzeniu MITEF o nowych partnerów z branży medycznej, energetycznej i surowcowej wierzymy, że będzie to wiodący akcelerator na polskim rynku – mówi Szymon Wałach, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

Wystartowała kolejna rekrutacja start-upów

Rekrutacja do programu potrwa do 15 maja 2017 roku. Zgłosić się do niego mogą zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero mają pomysł na nowy biznes. Jury złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów wybierze 25 najlepszych start-upów. Pierwszy etap akceleracji odbędzie się w Warszawie. Zakłada on cykl warsztatów i szkoleń, które pomogą uczestnikom stworzyć lub zweryfikować model biznesowy start-upu. Spotkania prowadzone będą przez wybitnych mentorów i ekspertów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. W drugim etapie akceleracji udział weźmie 5 najlepszych zespołów. Odbędzie się on w Massachusetts Institute of Technology w USA. Wybrane start-upy, dzięki dotacji z programu Scale UP, będą miały także szansę na otrzymanie wsparcia finansowego nawet do kwoty 200 tys. zł. Najlepsi mogą też liczyć na komercjalizację opracowanych rozwiązań.

Program akceleracji start-upów „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

Program przyspieszenia rozwoju firmy

Program akceleracyjny realizowany przez Massachusetts Institute of Technology Enterprise Forum przy wsparciu PKO Banku Polskiego służy wyłonieniu i wsparciu najciekawszych start-upów technologicznych. Jednym z podstawowych celów projektu jest ułatwienie skutecznej komercjalizacji technologii. Udział w programie daje jego uczestnikom możliwość skorzystania ze wsparcia międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów, współpracę z MIT Technology Review, a także networking w rozległym ekosystemie innowacji skupionym wokół Massachusetts Institute of Technology.

Sześć start-upów technologicznych na etapie akceleracji

Aktualnie trwający nabór to druga już tura rekrutacji do programu realizowanego w ramach projektu dofinansowanego ze środków ScaleUp. Do poprzedniej, trwającej obecnie edycji akceleracji, która rozpoczęła się w styczniu b.r., zakwalifikowały się 23 start-upy, w tym aż sześć najlepszych zespołów w ścieżce „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Rozwiązania wypracowane przez zwycięskie zespoły, zostały zaprezentowane w PKO Banku Polskim podczas wydarzenia Demo Day.

Zespół IC Solutions przedstawił innowacyjny mechanizm wdrożenia długopisu służącego do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów, a zespół Saas Manager zaprezentował unikalną platformę informatyczną do tworzenia i integracji usług w chmurze. Start-up Coinfirm Blockchain Lab przedstawił z kolei rozwiązanie do potwierdzania dokumentów w oparciu o blockchain, służące do eliminacji nadużyć w obrocie dokumentami online. Kolejny start-up - Nu Delta zaprezentował nowatorskie rozwiązanie do błyskawicznego, automatycznego rozpoznania informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie. Kolejni zwycięzcy - firmy Fenige oraz Moneyfriend pokazały platformę do przesyłania błyskawicznych przelewów międzynarodowych oraz mechanizm chatbota dla Faceebook Messengera, dedykowanego segmentowi młodych klientów.

Współpraca z innymi wpisana w cyfrową organizację

Doceniając potencjał innowacyjnych rozwiązań tworzonych przez polskich naukowców i młodych przedsiębiorców Bank intensywnie współpracuje i wspiera środowisko polskich startupów.W 2016 roku był Głównym Partnerem pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla start-upów prowadzonego wspólnie z MITEF. W ramach programu pięć najlepszych zespołów w czerwcu br. wyjechało do USA na finałowy etap akceleracji. W sierpniu ubiegłego roku Bank objął główny patronat nad wydarzeniem Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych. Projekt ten jest obecnie kontynuowany w zakresie programu FinTech, w nowym centrum współpracy korporacji ze startupami - The Heart Warsaw.

Bank jest też otwarty na wdrażanie we własnych systemach nieszablonowych rozwiązań proponowanych przez młodych naukowców i przedsiębiorców. Kolejnym etapem rozwoju współpracy z tym środowiskiem jest zakup na początku 2017 roku cyfrowej spółki ZenCard, oferującej platformę do tworzenia programów lojalnościowych dla sieci handlowych, sklepów i punktów usługowych. Będąc pierwszą polską instytucją finansową, która zainwestowała bezpośrednio w rozwiązanie fintechowe, PKO Bank Polski wyznaczył kierunek dla pozostałych instytucji działających na rynku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)