PlayStation 5 zdominowało Xboxa Series X. Globalna sprzedaż niemal dwukrotnie większa

PlayStation 5 zdominowało Xboxa Series X. Globalna sprzedaż niemal dwukrotnie większa

PS5 wygrywa, ale Xbox stale rośnie /fot. gamingsmart.com
PS5 wygrywa, ale Xbox stale rośnie /fot. gamingsmart.com
Arkadiusz Stando
20.01.2021 15:14

Według raportu Gamingsmart.com, PlayStation 5 jest niekwestionowanym zwycięzcą wyścigu o najpopularniejszą konsolę nowej generacji. Sony sprzedało 4,48 miliona egzemplarzy, a Xbox Series X/S firmy Microsoft zakupiono zaledwie 2,4 miliona razy.

Grudniowe dane pokazują, że globalnie 65,05 proc. konsolowców wybrało PlayStation 5, a 34,95 proc. wybrało Xboxa Series X/S. W Polsce wygląda to bardzo podobnie. Konsolę Sony wybrało 63,2 proc. kupujących a Microsoftu 36,8 proc. Wynik "konsolowej wojny" trzeba brać oczywiście przyjmować z mniejszym czy większym marginesem błędu, ale taka różnica rozstrzyga już wszystko.

Nie wszędzie dominuje jednak PlayStation. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych, Xbox delikatnie prowadzi z wynikiem 50,19 proc. Z Kolei w Meksyku sprzedaż wygląda zupełnie odwrotnie. Xbox Series X/S stanowi 62,27 proc. zakupionych konsol, a PlayStation 5 37,73 proc. Łącznie w 12 krajach spośród 167 przebadanych wygrywa Xbox. Oprócz wyżej wymienionych, na liście znalazły się: Afganistan, Belize, Bermudy, Białoruś, Chiny, Grenada, Jamajka, Liberia, Słowenia i Węgry. Całość możecie znaleźć tutaj.

Chociaż wyniki zdecydowanie chylą się ku PlayStation, analitycy z Gamingsmart twierdzą, że marka Microsoft stale rośnie. Sony zbudowało swoją popularność już ponad dwie dekady temu. Natomiast Microsoft osiąga znaczne wzrosty od 2018 roku, kiedy stanowił 25 proc. rynku. W 2020 urósł prawie o 15 proc., co wskazuje na ogólną tendencję wzrostową. Niewykluczone, że w ciągu kolejnych lat Xbox Series X/S może zacząć doganiać PlayStation 5.

Pod względem wydajności konsola Microsoftu jest mocniejsza od PlayStation 5. Jak widać to dla kanapowych graczy nie jest najważniejsze. Na wynik konsoli Sony składa się prawdopodobnie kilka czynników. Przede wszystkim ekskluzywne tytuły, bardzo silna marka i spora rzesza fanów. Z drugiej strony Xbox oferuje takie usługi jak Game Pass dający dostęp do ponad 100 gier za niewielką opłatą.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)