Plume Air Report – raport o smogu i zanieczyszczeniach w Twoim mieście

Strona głównaPlume Air Report – raport o smogu i zanieczyszczeniach w Twoim mieście
16.11.2016 14:04
Plume Air Report – raport o smogu i zanieczyszczeniach w Twoim mieście

Zima idzie wielkimi krokami, a w wielu miastach Polski poprzedza ją smog. Skąd możemy wiedzieć, czy przebywanie na zewnątrz nie wiąże się z ryzykiem zdrowotnym? Polecam aplikację Plume Air Report (Android, iOS), która pokazuje aktualne zanieczyszczenie powietrza, prognozę, a także ikonkami informuje, czy można bezpiecznie iść pobiegać albo pojeździć na rowerze.

bEEEdhAl

Warto przyjrzeć się temu, skąd Plume bierze dane. Firma Plume Labs rozwija między innymi osobiste sensory, wykrywające zanieczyszczenia w bezpośrednim otoczeniu osoby noszącej, a także gromadzi i przetwarza ogromne ilości danych na platformie Air Cloud, którą udostępnia autorom innych aplikacji. Naukowcy opracowali też jedną z najlepszych map zanieczyszczeń, a także eksperymentowali – na przykład wysłali do Londynu gołębie z osobistymi sensorami. Dzięki połączeniu własnego sprzętu i danych z wielu źródeł Plume może pochwalić się bardzo precyzyjnymi prognozami.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Plume Air Report to aplikacja pokazująca stan zanieczyszczenia powietrza w najbliższym mieście. Na podstawie zebranych przez laboratoria danych pokazuje również stan z poprzednich godzin, dni i roku, a także prognozę na najbliższe godziny. Aplikacja Plume obsługuje ponad 350 miast, w tym kilka polskich, dla których pokazuje bieżące zanieczyszczenie powietrza, siłę promieniowania UV i temperaturę powietrza. Aplikacja podaje również bieżące stężenie pyłów (PM2,5, PM10), dwutlenku azotu oraz ozonu. Jeśli ktoś potrzebuje, może także włączyć wyświetlanie indeksów czystości według różnych skal.

bEEEdhAn

Warto zaznaczyć, że można w aplikacji sprawdzić dane także dla innych miast, nie tylko najbliższego. Plume w intuicyjny sposób oznacza ryzyko związane z wykonywaniem różnych aktywności na zewnątrz. Kolorowe ikonki informują o tym, czy można bezpiecznie wyjść pobiegać, pojeździć na rowerze, zjeść na zewnątrz albo wyjść z dziećmi.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Plume zawiera możliwość udostępnienia zdjęcia z nałożonymi informacjami o bieżącym zanieczyszczeniu. Do wyboru mamy kilka nakładek, w tym kwadratową dla Instagrama. Jednak rzadko kiedy mamy czym się chwalić.

Jeśli aplikacja Plume Labs z jakiegoś powodu nie przypadnie Wam do gustu, polecam także takie aplikacje, jak Zanieczyszczenie powietrza (Android), Jakość powietrza w Polsce (Android, iOS), SmokSmog (Android, iOS, Windows Phone) albo Smogilla (Windows, Windows Phone).

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEEEdhBj