Plus goni za konkurencją i wprowadza lepszą jakość rozmów

Strona głównaPlus goni za konkurencją i wprowadza lepszą jakość rozmów
22.12.2014 15:32
Plus goni za konkurencją i wprowadza lepszą jakość rozmów

Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus, planuje wprowadzić dla swoich klientów ulepszenia w jakości rozmów telefonicznych. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie zastosowanie technologii HD Voice, jednak docelowo Plus chce obsługiwać rozmowy z wykorzystaniem sieci LTE. Na ile zapewnienia o rewolucji w jakości połączeń głosowych są hasłem sprzedażowym, a na ile rzeczywistym osiągnięciem?

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Plus przespał moment wprowadzania HD Voice przez konkurencję – wśród wiodących operatorów zdecydował się na wprowadzenie tej technologii jako ostatni. Co więcej, aktualnie udostępniono ją jedynie w Warszawie oraz w podlaskiem i lubelskiem. Trudno uznać takie opóźnienia za powód do dumy.

Opinie użytkowników na temat jakości słyszanego w głośniku głosu po wprowadzeniu HD Voice w Polsce są podzielone. Z pewnością znajdą się zwolennicy takiego rozwiązania, jednak wielu użytkowników nie słyszy znaczącej różnicy, pojawiły się także krytyczne zarzuty dotyczące mechanicznego brzmienia i nienaturalności dźwięku.

350129391285921729

Dużo bardziej interesujący wydaje się kierunek, w jakim Plus deklaruje rozwój ulepszania jakości dźwięku, czyli VoLTE. W praktyce nie jest to nic szczególnie innowacyjnego, sposób funkcjonowania VoLTE można porównać do VoIP. To, co może znacząco wpłynąć na sytuację na rynku będzie sposób rozliczania klientów z rozmów VoLTE. Jeżeli połączenia telefoniczne będą rozliczane w ramach transmisji danych, to pod znakiem zapytania stanie sens pobierania dotychczasowych opłat abonamentowych – opłacany będzie tylko pakiet danych.

Interesująca jest również kwestia zużycia energii podczas wykorzystania VoLTE. O ile jeszcze dwa lata temu testy wskazywały na dwukrotnie większy niż w technologii CDMA pobór mocy, dziś sytuacja wygląda inaczej: zastosowano możliwość aktywnego przełączania się pomiędzy wysyłaniem danych i głosu, możliwe się stało wykorzystanie sprzętowych kodeków audio i wideo, obsługiwanych bezpośrednio przez procesor pasma podstawowego (odpowiedzialny za obsługę nadawania, modulowania czy kodowania sygnału). Zużycie baterii ma się w związku z tym zmniejszyć o połowę w stosunku do aktualnie wykorzystywanych metod realizowania połączeń głosowych.

Testy VoLTE trwają w Stanach Zjednoczonych od lutego 2013 roku i przyciągają dużą uwagę branży, które postrzega wykorzystanie LTE do obsługi rozmów telefonicznych jako duży krok w rozwoju telefonii komórkowej. Trudno określić datę polskiej premiery, szczególnie biorąc pod uwagę opieszałość Plusa we wprowadzaniu HD Voice.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)