Po kolędzie z Endomondo: nietypowe zastosowanie popularnej aplikacji mobilnej

Strona głównaPo kolędzie z Endomondo: nietypowe zastosowanie popularnej aplikacji mobilnej
19.01.2015 10:36
Po kolędzie z Endomondo: nietypowe zastosowanie popularnej aplikacji mobilnej
Redakcja
Redakcja

Trudno co prawda określić dokładny wpływ nowoczesnych rozwiązań informatycznych na życie człowieka, ale jedno jest pewne: jest on duży i niebagatelny, dotyka natomiast najróżniejszych dziedzin naszego funkcjonowania. Jedno z popularnych narzędzi przeznaczone teoretycznie dla sportowców i amatorów aktywności fizycznej postanowił wykorzystać… ksiądz. Dla wygody swoich parafian.

Oczywiście nikogo już nie dziwią profile w popularnych sieciach społecznościowych założone przez najróżniejszego rodzaju organizacje, także te religijne – parafie dzięki temu mogą dotrzeć z ważnymi informacjami do wiernych poprzez medium, które ci wykorzystują na co dzień i z którym są obyci nierzadko znacznie lepiej, niż z tradycyjnymi ogłoszeniami. Ksiądz Jakub Lechniak, który pełni funkcję proboszcza parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kamionkach stosuje dodatkowo aplikację mobilną Endomondo. Nie do biegania i dzielenia się z parafianami swoimi wynikami, lecz do informowania ich, gdzie aktualnie się znajduje w trakcie chodzenia po kolędzie. Ze względu na dystans, jaki ma czasami do przebycia jest to dla oczekujących go wiernych spore ułatwienie.

350130216523556801

Proboszcz co prawda znał aplikację Endomondo już od dawna, bo w wolnym czasie lubi z nią biegać, ale sam pomysł przejął po swoim poprzedniku – dodajmy natomiast, że tegoroczna kolęda jest już trzecią w jego wykonaniu, w której wykorzystuje to rozwiązanie i nic nie zapowiada, aby w kolejnych latach stan ten miał się zmienić. Jest ono przydatne ze względu na dosyć rozproszony układ domów jednorodzinnych w okolicach Kamionek, a także brak pobliskiego kościoła, który jest dopiero budowany. Ksiądz oprócz tego jest aktywny także na stronie internetowej parafii, gdzie regularnie umieszcza ważne dla parafian informacje i na której znaleźć można link [szukaj księdza] pozwalający zainteresowanym na obserwowanie, gdzie aktualnie znajduje się ich duszpasterz. W planach ma również zapisanie całej dokumentacji parafii w formie elektronicznej, dzięki czemu mógłby odwiedzać wiernych z tabletem w ręku, mając przy sobie wszystkie najważniejsze informacje.

Dla niektórych osób tego typu pomysł może wydawać się śmiesznym i niedorzecznym, ale w żaden sposób nie umniejsza to efektów jego wprowadzenia w życie. Jest to tylko jeden z wielu nietypowych przykładów na wykorzystanie Endomondo – dzięki rejestracji trasy i czasu, niektóre osoby wykorzystują go nawet do pomiaru dystansu przebytego podczas koszenia trawy, czy też zapisywania gdzie zaparkowali samochód. Podstawowym zadaniem Endomondo jest oczywiście rejestrowanie informacji o aktywności fizycznej – po wybraniu odpowiedniego typu treningu (np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze), aplikacja rozpoczyna monitorowanie aktywności za pomocą układu GPS, oraz opcjonalnych czujników podłączanych do urządzenia. Pozwala to na zbieranie informacji o przebytej drodze, czasie ćwiczenia, a także spalonych kaloriach.

Endomondo to również swoista sieć społecznościowa ludzi aktywnych fizycznie. Aplikacja pozwala na obserwowanie znajomych, dzielenie się z nimi własnymi wynikami, a także podejmowanie wyzwań. Wśród tych znajdziemy nie tylko wyzwania rzucane przez znajomych, ale również konkursy i akcje charytatywne organizowane przez różne firmy. Całość jest dostępna zarówno w formie dedykowanej strony internetowej usługi, jak i aplikacji mobilnych dla wszystkich wiodących platform. W naszej bazie aplikacji znajdziecie Endomondo dla Androida, iOS, a także Windows Phone. Zapraszamy do jego pobierania i dzielenia się własnymi pomysłami na ciekawe wykorzystanie tego typu usług.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)