Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Ktoś wykorzystuje jej markę i wyłudza dane

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Ktoś wykorzystuje jej markę i wyłudza dane
10.04.2021 14:08
Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami, fot. Getty Images
Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi e-mailami, fot. Getty Images

Poczta Polska ostrzega swoich klientów przed cyberprzestępcami, którzy wykorzystują jej wizerunek w kolejnej kampanii phishingowej. W efekcie do skrzynek e-mail Polaków mogą trafiać wiadomości nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link, który choć przypomina autentyczny adres strony Poczty Polskiej, jest do niego tylko podobny. W rzeczywistości to fałszywa strona.

Problem może się pojawić, kiedy odbiorca wiadomości uwierzy w jej treść i nie zauważy, że link prowadzi do spreparowanej strony o adresie poczta-po1ska[.]pl. Oszuści zmienili w nim literę "l" na cyfrę "1" licząc, że nie każdy zwróci na to uwagę. Poczta Polska nie podaje w tym momencie szczegółów ataku, ale zaznacza, że cyberprzestępcy próbują na fałszywej stronie przechwycić poufne lub wrażliwe dane.

Można więc jedynie przypuszczać, że odbiorca jest proszony o uzupełnienie z jakichś przyczyn swoich danych teleadresowych lub uiszczenie opłaty za konkretną usługę. W obydwu przypadkach nie ma to związku z autentycznymi działaniami Poczty Polskiej, a wszystkie wpisane w formularze dane wpadną prosto w ręce oszustów. Jeśli strona docelowa to spreparowany formularz szybkich płatności, oszuści mogą docelowo próbować ukraść pieniądze z konta ofiary.

Phishing – jak nie dać się nabrać?

Poczta Polska przypomina jednocześnie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci, których przestrzeganie może pomóc uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Najważniejsze jest między innymi dokładne czytanie wiadomości i w miarę możliwości sprawdzanie autentyczności adresów, z których są wysyłane.

Ze szczególną podejrzliwością warto również patrzeć na wszelkie wezwania do płatności i linki prowadzące do zewnętrznych witryn. Jak widać na opisywanym dziś przypadku, te są często spreparowane i nie mają żadnego związku z faktycznymi działaniami danej instytucji, a Poczta Polska jest tutaj tylko przykładem.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w komunikacie Poczty Polskiej. W treści znajdują się również znane adresy stron, które przypominają oryginalną stronę Poczty Polskiej, ale są fałszywe. Warto na nie uważać.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)