Poczta Polska z darmowymi hotspotami – pomoże wykluczonym cyfrowo i szukającym anonimowości

Poczta Polska z darmowymi hotspotami – pomoże wykluczonym cyfrowo i szukającym anonimowości

Poczta Polska z darmowymi hotspotami – pomoże wykluczonym cyfrowo i szukającym anonimowości
28.06.2016 10:04

Ponad 850 placówek Poczty Polskiej zapewnia już dostęp doInternetu poprzez zlokalizowane w nich otwarte hotspoty. Każdy, ktoznajdzie się w zasięgu sygnału pocztowej sieci bezprzewodowej iwykryje na swoim urządzeniu mobilnym SSID o nazwie „PocztaPolska”, będzie mógł się z nim połączyć bez znajomościjakiegokolwiek hasła, wymagane będzie jedynie wyrażenie zgody nawyświetlanie reklam. Docelowo możemy się spodziewać uruchomieniatakich hotspotów we wszystkich 7500 placówek pocztowych.

Założeniom stojącym za tym projektem trudno nie przyklasnąć.Zaoferowanie bezpłatnego dostępu do Internetu po Wi-Fi ma wypełnićbiałe plamy na mapie cyfrowej Polski i zapewnić klientom Pocztymożliwość skorzystania z internetowych usług administracjipublicznej. Wybrane 850 placówek znajduje się poza dużymiaglomeracjami, w miejscach, gdzie z dostępem do Sieci bywa bardzoróżnie, czy to z przyczyn technicznych, czy ekonomicznych. PocztaPolska podkreśla, że na liście placówek z hotspotami znalazłysię te, które mają za zadanie obsłużyć pielgrzymówuczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży.

To pierwszy etap projektu. W drugim etapie Poczta będzie cokwartał włączała do swojej sieci hotspotów 500 kolejnychlokalizacji, kierując się przy ich wyborze właśnie tymikryteriami społecznymi i ekonomicznymi. Przedstawiciele PocztyPolskiej wyjaśniają, że cała operacja ma charakter strategiczny,ponieważ ta spółka Skarbu Państwa kładzie dziś szczególnynacisk na cyfryzację swoich usług, z wykorzystaniem platformyEnvelo, pozwalającej na wysłanie przez aplikacje przeglądarkowe imobilne tzw. neolistów czy neokartek. Poczta chce być takżestrategicznym partnerem administracji w cyfryzacji usługpublicznych, zapewniając dostęp do wszystkich e-usług.

Oczywiście nie spodziewajcie się, że pocztowehotspoty posłużą do streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości.Najprawdopodobniej dostawcą sieci jest któryś z operatorówkomórkowych – i w tych mniejszych miejscowościach łącze będziepo EGPRS/EDGE, oferując maksymalnie do 300 kbit/s. Dla tychwykluczonych i odciętych od świata, co nie mają wielogigabajtowychpakietów ruchu sieciowego dla swoich smartfonów, otwarte hotspotyPoczty mogą być wybawieniem.

Tak samo rozwiązanie to może być pomocne dla tychwszystkich, którzy szukają prywatności w Sieci, po tym jak ustawaantyterrorystyczna wprowadziła wymóg rejestracji kart SIM pre-paid.Z pocztowym hotspotem zachować anonimowość będzie jeszczełatwiej: jeśli użytkownik będzie pamiętał o zmianie adresuMAC swojego urządzenia i połączy się z Siecią przezVPN czy skorzysta z mobilnej wersji Tora (Orbot),będzie mógł cieszyć się wysokim poziomem anonimowości.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)