Podróbka WhatsAppa na Androida pobrana przez milion użytkowników

Podróbka WhatsAppa na Androida pobrana przez milion użytkowników
Oskar Ziomek

06.11.2017 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacje, które są łudząco podobne do swoich pierwowzorów, ale w rzeczywistości są jedynie wytworem oszustów to nic nowego w tej dziedzinie. Coraz bardziej zaskakujące są jednak liczby, które temu towarzyszą. Ostatni przypadek dotyczy popularnego komunikatora WhatsApp w wersji na Androida. Okazuje się, że jego podrobioną wersję pobrało ponad milion użytkowników i to bezpośrednio ze Sklepu Play.

Zastanawiać się można, w jaki sposób udało się stworzyć i nazwać program na tyle podobnie, by zachęcił użytkowników do pobierania i instalacji. W tym przypadku nazwa aplikacji to Update WhatsApp Messenger, jednak nazwa równie dobrze mogłaby być nawet identyczna z tą oryginalną – wyświetlane nazwy w Sklepie mogą się powielać.

Bardziej interesujące jest korzystanie przez programistę z teoretycznie takiej samej nazwy sprzedawcy. Zarówno oryginalna aplikacja, jak i podróbka są rzekomo dostarczane przez tę samą firmę: WhatsApp Inc. W praktyce jednak zastosowano tu nietypowy trik polegający na wykorzystaniu dodatkowego czystego znaku z zakresu Unicode na końcu nazwy, przez co z technicznego punktu widzenia nazwy są inne, ale w praktyce dla użytkownika jest to niezauważalne.

Jak nietrudno się domyślić, po instalacji fałszywego programu użytkownicy narażeni byli tylko na reklamy. Cała sprawa wyszła na jaw w pierwszej kolejności na Reddicie, a podrobiony program został ostatecznie usunięty ze sklepu. Warto dodać, że o podobnym przypadku oszustwa informowaliśmy stosunkowo niedawno w kontekście AdBlocka Plus dla Chrome'a.

Najnowsza wersja WhatsAppa jest dostępna do pobrania z naszej bazy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)