Polscy internauci obawiają się malware – 86% korzysta z antywirusa

Polscy internauci obawiają się malware – 86% korzysta z antywirusa

05.01.2017 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tak długo, jak Windows będzie najpopularniejszym w Polscesystemem desktopowym, tak antywirusy pozostaną najpopularniejsząkategorią oprogramowania. Z przeprowadzonego przez firmę ARC Ryneki Opinia badania wynika, że mieszkańcy naszego kraju naprawdęobawiają się złośliwego oprogramowania, a zdecydowana większośćrobi co może, by się ustrzeć się zagrożenia. Robi co może –czyli zwykle instaluje Avasta.

Uczestnicy badania zrealizowanego poprzez ankietę online nareprezentatywnej grupie polskich internautów w grudniu 2016 rokuodczuwają obawy, że szkodliwe oprogramowanie może działać na ichkomputerach. Aż 34% przyznało, że podejrzewa, że ostatnio mogłodojść do takiej infekcji, 18% stwierdziło zaś, że trudno impowiedzieć.

Obraz

Podejrzewający, że mogło dość do infekcji chętniej instalująprogram antywirusowy. Ogółem 86% ankietowanych korzystało zjakiegoś programu tego typu, jedynie 6% stwierdziło, że tego nierobi. Mężczyźni byli tu bardziej ostrożni (lub bardziej świadomizagrożeń) – 90% z nich korzystało z antywirusów, w porównaniudo 82% kobiet.

Obraz

To samo dotyczyło osób starszych: w grupach wiekowych 35-44 i45-55 odsetek użytkowników antywirusów wyniósł 89%, dlaporównania w grupie najmłodszej, 15-24% tylko 78% miałozainstalowany program ochronny, aż 16% stwierdziło, że zzabezpieczenia takiego nie korzysta. Zainteresowanie antywirusamijest też wprost proporcjonalne do wykształcenia: podczas gdy 83%osób z wykształceniem podstawowym deklarowało korzystanie zantywirusa, wśród osób z wykształceniem wyższym odsetek tenwyniósł już 90%.

Obraz

Jeśli chodzi o wybory polskich internautów co do antywirusów,to zupełnie nas one nie zaskakują – wyniki ankiety dość dobrzepokrywają się z tym, co obserwujemy po zainteresowaniu użytkownikównaszego portalu. Zdecydowanym liderem jest Avast, z którego korzysta41% użytkowników, na należący obecnie do Avasta antywirus AVGwskazało 11%. Kolejne pozycje w rankingu przypadły antywirusom ESET(10%), McAfee (9%) i Kaspersky (7%). 5% korzysta z microsoftowegoWindows Defendera, 4% z Nortona, a 3% z Aviry.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)