Polska zapłaci krocie za zużyty sprzęt elektroniczny

Polska zapłaci krocie za zużyty sprzęt elektroniczny

Polska zapłaci krocie za zużyty sprzęt elektroniczny
30.04.2015 16:52, aktualizacja: 03.05.2015 19:34

Komisja Europejska złożyła dziś do Trybunału Sprawiedliwości wniosek o nałożenie na Polskę kary w wysokości 71 610 euro dziennie. Jeżeli zostanie on przyjęty, będziemy zobowiązani płacić tę kwotę aż do wprowadzenia nowelizacji prawa dotyczącego zużytego sprzętu elektronicznego. Prawo regulujące w Polsce jego zbieranie i odzyskiwanie nie uwzględnia według KE unijnej dyrektywy w tej sprawie.

Według tejże dyrektywy polski rząd do 2021 roku będzie musiał zwiększyć ilość zbieranego od mieszkańców zużytego sprzętu elektronicznego o prawie 230%. Na razie w tym celu nie zostały powzięte odpowiednie kroki. Do sejmu nie zostały skierowane dotychczas żadne projekty ustaw.

Obraz

Według Grzegorza Skrzypczaka, prezesa zarządu ElektroEko (organizacji zajmującej się odzyskiem elektrośmieci), sytuacja w Polsce w tej materii jest patologiczna. Na rynku selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego dochodzi według niego do licznych malwersacji i nadużyć. Dokumentacja potwierdzająca zbiórkę zużytego sprzętu ma być fałszowana, a środki przeznaczone na ten cel marnotrawione. Skrzypczak twierdzi, że powodem takiego stanu rzeczy jest brak odpowiednich regulacji w polskim prawie. Jakiekolwiek próby ich wprowadzenia miały być bowiem blokowane przez nieuczciwych przedsiębiorców.

Wnioskowana przez Komisję Europejską kara może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Bardzo możliwe, że w obliczu płacenia z kieszeni podatnika ponad 70 tysięcy euro dziennie, Sejm będzie chciał wprowadzić zgodne z unijną dyrektywą prawo jak najszybciej. W tym pośpiechu pominięte mogą zostać najważniejsze postulaty branży, jak na przykład wprowadzenie rygorystycznych kontroli przedsiębiorstw zajmujących się zbieraniem i odzyskiwaniem elektrośmieci. To zaś może generować kolejne wysokie kary nałożone przez Trybunał Sprawiedliwości.

Złożenie wniosku przez KE było poprzedzone odpowiednimi upomnieniami. Te dotyczyły nie tylko zużytego sprzętu, ale także braku odpowiednich regulacji dotyczących m.in. odnawialnych źródeł energii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (237)