Ponad połowa firm na świecie padła ofiarą koparek kryptowalut

Ponad połowa firm na świecie padła ofiarą koparek kryptowalut

Ponad połowa firm na świecie padła ofiarą koparek kryptowalut
Redakcja
29.01.2018 18:01

Polskie firmy coraz bardziej narażone na ataki hakerów. Poza rosnącą liczbą zagrożeń, wzrasta również aktywność hakerów – indeks zagrożeń dla naszego kraju wzrósł z 38,4 do 52,5, spychając Polskę z 12 na 13 miejsce wśród najbezpieczniejszych krajów w Europie. Jak donosi Check Point Software Technologies w swoim comiesięcznym raporcie dotyczącym stanu bezpieczeństwa sieciowego, pod koniec 2017 i na początku 2018 roku nastąpił gwałtowny wzrost ataków typu crypto-miner malware.

Jak wskazują dane z raportu ThreatCloud Map firmy Check Point, w większości państw na świecie odnotowano lawinowy wzrost zagrożeń. Najbardziej zagrożonym krajem na świecie okazała się Republika Dominikany (Indeks 100), z kolei w Europie był to Lichtenstein (89,2) oraz Litwa (87,8)! Wśród pozytywnie wyróżniających się krajów znalazły się Cypr (28,1), Szwajcaria (38,3) oraz Niemcy (42,6), które okazały się najbezpieczniejsze w Europie.Polska z 13 pozycją na tle Europy (indeks 52,5), spadła zaledwie o jedno oczko w stosunku do ostatniego zestawienia z 2017. Niestety wzrost aktywności hakerów okazał się poważny, a indeks zagrożeń dla naszego kraju wzrósł w ciągu miesiąca o 37%!

Obraz

Określenie crypto-mining malware, odnosi się do złośliwego oprogramowania, wykorzystującego moc CPU lub GPU komputera ofiary w celu wygenerowania kryptowalut. To obecnie nowa zmora działów IT w firmach – twierdzi Check Point Software Technologies, dodając, że nawet 55% organizacji na całym świecie zostało zainfekowanych tego typu oprogramowaniem. W grudniu to właśnie jeden z jego typów – Coinhive zastąpił RoughTed na liście najpopularniejszych zagrożeń w światowej sieci, z kolei inny - Cryptoloot uplasował się na miejscu trzecim!

Badania przeprowadzone przez ekspertów Check Pointa wykazały, że złośliwe koparki cryptowalut zostały celowo zaimplementowane w czołowych witrynach internetowych, głównie serwisów streamingowych oraz udostępniania plików, bez wiedzy użytkowników. Niektóre z tego typu działań są legalne, jednak narzędzia generowania krytpowalut mogą zostać zhakowane w celu wykorzystania większej mocy obliczeniowej CPU. Wg ekspertów, w skrajnych przypadkach oprogramowanie może wykorzystywać nawet 65% mocy procesora!

Jak informuje Check Point, w Polsce w ostatnim miesiącu 2017 roku najpopularniejszymi typami malware były: crypto-miner „Coinhive”, wydobywający walutę Monero; „Rig EK” dostarczający eksploity do wtyczek Flash, Java oraz Silverlight; a także „Globeimposter” - jeden z wariantów ransomware „Globe”, odkryty w maju 2017.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)