Prawdopodobnie to Lenovo, Asus i HTC będą producentami nowych Nexusów

Prawdopodobnie to Lenovo, Asus i HTC będą producentami nowych Nexusów19.02.2014 16:45
Prawdopodobnie to Lenovo, Asus i HTC będą producentami nowych Nexusów
Tomek Kondrat

Nie przebrzmiały jeszcze echa umowy między Google a Lenovo, na mocy której druga z firm przejęła udziały w dziale mobilnym Motoroli. Lenovo wydał astronomiczną kwotę 3 miliardów dolarów i dzięki temu, oprócz zasobów Motorola Mobility, chiński producent zyskał także przywilej wyprodukowania najnowszego telefonu z serii Nexus, jak podaje australijski International Business Times. Według portalu, Google stało się również współwłaścicielem Lenovo z 6% udziałem.

Google, które nie było zadowolone z opóźnień produkcyjnych zaserwowanych przez LG, postanowiło zmienić producenta, a wybór koncernu Lenovo-Motorola jest całkowicie zrozumiałą decyzją. Wiązać się z tym może czynnik też ekonomiczny. Jako że Nexus od Lenovo nie powinien być droższy od Nexusa 5, a lepiej żeby był tańszy, w cenie są zdecydowanie większe możliwości produkcyjne chińskiej firmy oraz dostęp do rynku krainy czerwonego smoka. Ów rynek jest bardzo łakomym kąskiem dla wszystkich producentów technologii mobilnych, z powodu setek milionów potencjalnych klientów. Umowa z Google ma także bardzo duże znaczenie dla Lenovo, które liczy na podobną poprawę reputacji, jaka miała miejsce w przypadku LG po wydaniu Nexusa 4. Od tego czasu koreański producent jest postrzegany jako firma, która oferuje swoim klientom urządzenia wysokiej klasy, jak nadchodzący LG G Pro 2.

350047222504908737

Przetasowania producentów dotkną również Nexusów z wyższym numerem, czyli tabletów. Wedug zapowiedzi Asus, który wyprodukował dwa ostatnie tablety Nexus 7, utrzyma swoją pozycję, jednak przestawi się na model ośmiocalowy, wedle polityki Google nazwany Nexusem 8. Działania kalifornijskiego giganta mają na celu osłabienie pozycji Apple i jego iPada Mini, który wciąż dominuje w sektorze mniejszych tabletów z wyższej półki.

Znacząca zmiana dotknie również Nexusa 10, którego producentem zostanie HTC, zastępujące Samsunga. Jest to dość dziwny ruch, biorąc pod uwagę niedawną umowę patentową między koreańską firmą a Google. Przeżywające spore kłopoty finansowe HTC było producentem pierwszych Nexusów i zostało z czasem zastąpione przez Samsunga, który wyprodukował ciepło przyjętego Galaxy Nexusa w 2011 roku.

Według zapowiedzi Nexus 8 ma być pierwszym urządzeniem Google w tym roku i powinien trafić do sprzedaży pod koniec kwietnia. Kolejnymi urządzeniami mają być Nexus 6 oraz Nexus 10 (2014), które powinny pojawić się w sprzedaży między majem a wrześniem tego roku.

Jest to jedna z pierwszych i być może dalekich od prawdy, informacji dotyczących linii Nexus w 2014 roku. Według innych, niepotwierdzonych wieści, seria Nexus ma zostać zlikwidowana w następnym roku na rzecz urządzeń Google Play Edition. Ile prawdy jest w tych spekulacjach, powinniśmy dowiedzieć się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ostatnim urządzeniem wydanym przez Google jest Nexus 5, zaprezentowany 31 października 2013 roku.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)