Premier Finlandii uważa, że firma Apple zrujnowała ten kraj

Strona głównaPremier Finlandii uważa, że firma Apple zrujnowała ten kraj
13.10.2014 13:22

Premier Finlandii, Alexander Stubb, niezmiennie szuka przyczyny kiepskiej sytuacji fińskiego przemysłu. Winnego znalazł w postaci firmy Apple, której iPhone zrujnował Nokię, iPad zaś dobił przemysł papierniczy.

bDUIdQBh

Stubb uważa, że to firma Apple odpowiedzialna jest za spadek sprzedaży dwóch najważniejszych towarów eksportowych w ostatnich latach – telefonów komórkowych (jeszcze przed przejęciem mobilnego oddziału Nokii przez Microsoft) oraz papieru. Obiecał także, że Finlandia wróci do gry, ale na razie nie wiadomo jak. Gorzkie słowa wypowiedział na antenie telewizji CNBC w reakcji na to, że ocena Finlandii w rankingu podmiotów gospodarczych firmy Standard & Poor's spadła z AAA do AA+. Oznacza to, że teraz między innymi na barkach Stubba spoczywa odpowiedzialność za to, by przekonać inwestorów, że kraj ten wciąż jest atrakcyjny dla inwestorów. Obecny premier Finlandii objął stanowisko w czerwcu, gdy jego kraj usiłował wyjść z trwającej ponad dwa lata recesji.

350126717937083849

Premier Finlandii nie pierwszy raz obwinia firmę Apple za pogorszenie się fińskiego przemysłu. W lipcu powiedział, że Steve Jobs zabrał im pracę. Firma Apple nagle zaczęła sprzedawać na fińskim rynku produkty, które zaskoczyły fińskie firmy, zupełnie nie przygotowane na takie innowacje. Björn Wahlroos, szef szwedzkiego banku Nordea, potwierdził wtedy zasadność oskarżeń – iPhone rzeczywiście pogrzebał Nokię, zaś iPad znacznie zmniejszył zapotrzebowanie na papier.

bDUIdQBj

Jednak z punktu widzenia wyborców oskarżanie jednej zagranicznej firmy o upadek eksportu całego kraju jest po prostu niskie. W końcu nie tylko Apple miał udział w odejściu od papieru i spadku sprzedaży urządzeń Nokii. Nie można zapominać też o Androidzie, czyli firmie Google, czy Samsungu, który od 2012 roku sprzedawał więcej urządzeń niż Nokia. Co więcej, kiedy jeszcze Nokia zajmowała się produkcją telefonów komórkowych, dostawała setki milionów dolarów od firmy Apple z tytułu patentów (ponad 650 milionów w 2013)… a jeśli Apple korzystał z wynalazków Nokii, czy nie oznacza to, że fiński producent częściowo zniszczył sam siebie? W sprawie papieru oskarżenie jest jeszcze dziwniejsze, gdyż spadek zapotrzebowania na ten materiał obserwowany jest od przeszło 30 lat i z pewnością iPada, czy też tabletów w ogóle, nie można pociągnąć do odpowiedzialności.

Odrobienie strat, jakie w kraju spowodowała rzekomo firma Apple zaskakując fiński przemysł swoimi innowacjami, będzie wymagało sporo czasu. Już widać pierwsze kroki. Nokia przechodzi restrukturyzację, zaś przemysł elektroniczny tego kraju odchodzi od sprzętu w kierunku cyfrowej rozrywki. Jeśli zaś chodzi o przemysł drzewny, powoli z produkcji papieru „przerzuca się” na paliwa biologiczne. Szczęśliwie premier zaznaczył także, że zamierza stworzyć platformę przyjazną nowym pomysłom w Finlandii.

Udostępnij:
bDUIdQCf