Premier Morawiecki chce poszerzyć budżet państwa podatkiem cyfrowym

Premier Mateusz Morawiecki chce powrotu do podatku cyfrowego, fot. Niklas Halle’n – WPA Pool/Getty Images
Premier Mateusz Morawiecki chce powrotu do podatku cyfrowego, fot. Niklas Halle’n – WPA Pool/Getty Images

06.04.2020 12:05, aktual.: 06.04.2020 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska, jak i światowa gospodarka jest zagrożona. Należy podjąć zdecydowane i jak najszybsze kroki, aby zminimalizować skutki zapaści. Nadal nie mamy stanu nadzwyczajnego, a skala pomocy dla przedsiębiorców jest, w porównaniu do wielu krajów europejskich, niewielka. Pojawił się jednak zwrot w polityce rządu, który zapowiedział, skąd chce pozyskać dodatkowe środki finansowe.

Premier Polski, tak jak Lewica, chce podatku cyfrowego

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Sejmie, gdzie ogłosił, że rząd zamierza powrócić do pomysłów, które były już wcześniej omawiane. Jednym z nich jest podatek cyfrowy, który byłby pobierany od gigantów technologicznych, takich jak Facebook, czy Google. Stosując tzw. "agresywne planowanie podatkowe" płacą one w Unii Europejskiej podatki zupełnie nieproporcjonalne do ich przychodów w danych państwach, będące promilem ich profitów.

Co ciekawe, w lutym tego roku gotowy projekt ustawy o podatku cyfrowym miała Lewica, a na ten temat rozmawiał z Adrianem Zandbergiem, liderem klubu Mateusz Czerniak z WP Tech. Polityk Lewicy i Partii Razem był wtedy zdania, że udałoby się w ten sposób do budżetu państwowego dwa miliardy złotych.

Innymi pomysłami, nad których wprowadzeniem rozważał premier Morawiecki to podatek od śladu węglowego i transakcji finansowych. Premier chciał również znaleźć ostateczne rozwiązanie dotyczące prowadzenia działalności w tzw. "rajach podatkowych".

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (539)