Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Sztuczna inteligencja

Na wstępie chciałbym Was serdecznie przeprosić za moją dwumiesięczną przerwę w blogowaniu spowodowaną poważną chorobą (; .

Początki sztucznej inteligencji

Po raz pierwszy terminu „sztuczna inteligencja” użył John McCarthy w 1956 roku:„Konstruowanie maszyn, o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji”.

Rozmaite definicje sztucznej inteligencji

W literaturze przedmiotu rozróżniamy dwie definicje sztucznej inteligencji:
- „Sztuczna inteligencja jest nauką o maszynach realizujących zadania, które wymagają inteligencji, gdy są wykonywane przez człowieka” (M. Minsky),
- „Sztuczna inteligencja obejmuje rozwiązywanie problemów sposobami wzorowanymi na naturalnych działaniach i procesach poznawczych człowieka za pomocą symulujących je programów komputerowych”. (R. J. Schalkoff).

Konkludując - Sztuczna inteligencja jest to nauka interdyscyplinarna, która dąży do zbadania ludzkiej inteligencji i zaimplementowania ich w maszynach.

Dwa podejścia do sztucznej inteligencji

Podejście symboliczne - tworzenie modeli matematyczno-logicznych analizowanych problemów i implementowanie ich w formie programów komputerowych, mających realizować konkretne funkcje uważane powszechnie za składowe inteligencji,
Podejście subsymboliczne - polega na tworzeniu struktur i programów „samouczących się”, bazujących na modelach sieci neuronowej i sieci asocjacyjnych, oraz opracowywanie procedur „uczenia” takich programów, rozwiązywania postawionych im zadań i szukania odpowiedzi na wybrane klasy „pytań”.

Cele sztucznej inteligencji

- Poszukiwanie metod rozwiązywania problemów,
- Poszukiwanie algorytmów do gry w szachy,
- Rozumowanie logiczne,
- Zbudowanie algorytmu naśladującego sposób wnioskowania jaki zachodzi w mózgu,
- Przetwarzanie języka naturalnego,
- Automatyczne tłumaczenie zdań między różnymi językami, wydawanie poleceń słownych maszynom, wydobywanie informacji ze zdań mówionych i budowanie z nich baz wiedzy,
- Stworzenie programów, które uczą się na podstawie analogii i same potrafią się udoskonalać,
- Przewidywanie i prognozowanie wyników,
- Zbudowanie robota wyposażonego w elektroniczne odpowiedniki narządów odpowiedzialnych za widzenie, dotykanie i słuchanie.

Współczesne praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji

- Maszynowe tłumaczenie tekstów,
- Sieci neuronowe – programowanie „inteligentnych przeciwników” w grach komputerowych,
- Rozpoznawanie obrazów,
- Rozpoznawanie mowy i rozpoznawanie mówców,
- Sztuczna twórczość.

Naoko Tosa

Opracowała program komputerowy, który na podstawie trzech słów zaproponowanych przez użytkownika tworzy haiku (trójwiersz – 5, 7, 5 sylab), które następnie może być przez niego dopracowane. Program uczy się na tej podstawie jego preferencji, co wykorzystuje przy tworzeniu kolejnych utworów.

1950 – Test Turinga

Test miał rozstrzygnąć czy program może myśleć. W 1945 roku Turing miał napisać oprogramowanie dla komputera opracowanego przez F.C. Williamsa. W prasowych doniesieniach na temat maszyny odwoływano się do porównań z mózgiem.

Pomysł na test Turing zaczerpnął z gry na udawanie: „Biorą w niej udział trzy osoby: mężczyzna (A), kobieta (B) i przepytujący (C). Przepytujący jest oddzielony od pozostałych dwojga uczestników. Jego zadanie w grze jest ustalenie, które z nich jest mężczyzną, które kobietą”Turing zadał sobie pytanie co się stanie, gdy rolę mężczyzny przejmie komputer i czy gra będzie przebiegała w ten sam sposób.

Człowiek za pomocą klawiatury i monitora zadaje te same pytania programowi i człowiekowi. Jeśli sędzia nie jest w stanie wiarygodnie określić, czy któraś ze stron jest maszyną czy człowiekiem, wtedy mówi się, że maszyna przeszła test. Zakłada się, że zarówno człowiek jak i maszyna próbują przejść test zachowując się w sposób możliwie zbliżony do ludzkiego.

Turing oczekiwał, że maszyny w końcu będą w stanie przejść ten test. Ocenił, że około roku 2000 maszyny z pamięcią o pojemności 10^9 bitów będą w stanie oszukać 30% sędziów w czasie pięciominutowego testu. Przewidywał również, że ludzie przestaną uważać zdanie „myśląca maszyna” za wewnętrznie sprzeczne. Oceniał, że uczenie maszynowe nabierze dużego znaczenia w budowaniu wydajnych maszyn. To twierdzenie jest przez dzisiejszych badaczy sztucznej inteligencji oceniane jako zasadne.

Jak dotąd, tylko Cleverbot zaliczył Test Turinga osiągając wynik 59,3% (przejście testu polega na zdobyciu więcej niż 50%).

Nagroda Loebnera

Jest to konkurs polegający na napisaniu chatbota z którym rozmowa zostanie przez sędziów uznana za najbardziej podobną do rozmowy z człowiekiem. Konkurs wzoruje się na teście Turinga - sędziowie posiadają zbiór pytań, które zadają przez terminal programowi lub człowiekowi, nie wiedząc kto znajduje się po drugiej stronie. Na podstawie udzielanych odpowiedzi muszą zdecydować czy rozmawiali ze stworzonym programem czy z człowiekiem.

Po całym dniu „konwersowania” ze wszystkimi terminalami, sędziowie decydują które z terminali obsługiwał człowiek a które program, oraz który z terminali obsługiwanych ich zdaniem przez programy zachowywał się "najbardziej po ludzku". Sędziowie mają prawa zadawać terminalom dowolne pytania, oprócz takich, które w oczywisty sposób zdemaskowałyby programy takie jak:- jaki jest numer twojego buta?
- jak ma na imię twoja dziewczyna?

Nikt nie zdobył głównej nagrody

Dylematy moralny w sztucznej inteligencji (Roger Penrose)

- Czy komputer, który zdałby pomyślnie test Turinga stałby się równym człowiekowi?
- Wykorzystywanie do własnych potrzeb bez zwracania uwagi na jej pragnienia
- Sprzedawanie takiej maszyny
- Odłączanie od źródła zasilania (= pokarm)

Na ile robot musi być inteligentny i na czym ma polegać jego inteligencja?

- Słaba hipoteza sztucznej inteligencji – inteligentna maszyna potrafi symulować ludzki proces poznania, ale sama nie może doświadczać stanów psychicznych; ma szanse przejść test Turinga
- Mocna hipoteza sztucznej inteligencji – prowadzi do konstrukcji maszyn zdolnych do osiągnięcia umysłowych stanów psychicznych; zdaje sobie sprawę z własnego istnienia, ma prawdziwe emocje, posiada świadomość.

Jaka nas czeka przyszłość?

Roger Penrose – żadna maszyna licząca nie będzie potrafiła myśleć,
Ray Kurzweil – zanik różnic między człowiekiem a maszyną jest kwestią czasu, ponieważ ludzki mózg w ostatnich wiekach nie rozwinął się prawie wcale, w przeciwieństwie do jego sztucznego odpowiednika,
Hans Moravec – twierdzi, że w przyszłości ludzki system nerwowy da się zastąpić bardziej złożonym sztucznym odpowiednikiem,
Kevin Warvick – po włączeniu pierwszej maszyny o inteligencji podobnej do ludzkiej, najprawdopodobniej nie będziemy mogli jej już wyłączyć.

Daniel Wilson – oznaki nadchodzącego buntu robotów

- Śmierć genialnego naukowca, twórcy robotów – sztuczna inteligencja uzyskała świadomość i pierwszą rzeczą, jaką świadomie zrobiła jest zniszczenie swego twórcy,
- Problemy z infrastrukturą komputerową – kontrolę nad systemami przejmuje wroga sztuczna inteligencja (awarie elektrowni, przypadkowe odpalenia rakiet z głowicami jądrowymi),
- Przedwczesne oznaki buntu – jakiś robot nie wytrzymał i już zaczął wojnę z ludzkością; nie lekceważ doniesień o androidach polujących na emerytów,
- Brak łączności satelitarnej lub telefonicznej może oznaczać, że bunt się rozpoczął.

Poniższy wpis powstał w hołdzie zmarłemu 24 października 2011 roku twórcy pojęcia sztuczna inteligencja Johnowi McCarthy'emu. 

hobby

Komentarze

0 nowych
walker13150   4 #1 20.11.2011 16:01

:0

skrzypek   13 #2 20.11.2011 16:16

"...przypadkowe odpalenia rakiet z głowicami jądrowymi" :D

GioWDS   15 #3 20.11.2011 18:29

Mnie zastanowiło tylko: "z pamięcią o pojemności 109 bitów (około 119 MB)"

  #4 20.11.2011 18:57

Jeżeli powstanie coś, co będzie mogło myśleć jak człowiek, ale zarazem zostanie pozbawione emocji to ja stawiam, że szybko zda sobie sprawę, że człowieka należy wyeliminować.
Dlaczego? Historia pokazuje, że jesteśmy własnymi wrogami, że dążymy do samozniszczenia i że nasza brutalność oraz zachłanność potrafi przekraczać wszelkie granice. Prosta kalkulacja: jeżeli takie coś zostawimy przy życiu, to wyeksploatuje nam wszystko co można, zostawi kupę śmieci, a przy okazji wybije inne gatunki.

Historia pokazana w Terminatorze nie ma sensu z punktu widzenia "technicznego" (cykl czasowy, autorzy wpadli we własne sidła po nakręceniu już pierwszej części), ale ma z moralnego - szkoda tylko, że maszyny okazały się zbyt mało dokładne.

Frankfurterium   10 #5 20.11.2011 20:05

Definicje SI są różne, a wedle niektórych proste sztuczne inteligencje pisze się na drugim-trzecim roku informatyki.

'Prości ludzie', kiedy mówi się o sztucznej inteligencji, zazwyczaj przebąkują coś o myślących komputerach albo cyborgach - mylą inteligencję ze samoświadomością maszyny. To pierwsze może być nawet sumą zbioru algorytmów, na drugie póki co nikt nie ma realnego pomysłu.

kubut   19 #6 20.11.2011 20:41

Świetny wpis, zacząłem czytać z myślą, ze temat mnie nie interesuje, ale zobaczę o czym dokładnie piszesz,a przeczytałem cały :) Jak w MC: przyszedłem na chwilę, zostałem na dłużej :P

Mantarak   3 #7 20.11.2011 22:30

Test Turinga został zaliczony.
http://www.***
Oczywiście rodzi się od razu pytanie, czy to maszyna była taka "mądra", czy sprawdzający tacy nierozgarnięci.
Jednak nie przejmujmy się, to tylko symulacja inteligencji a nie prawdziwa inteligencja a raczej samoświadomość. Na razie nie grozi nam bunt maszyn. Czytając ten ciekawy wpis przypomniałem sobie staruszka Lema i jego intrygujące i zabawne opowieści o Trurlu i Klapaucjuszu.

  #8 21.11.2011 13:01

Cleverbot przeszedł test turinga. Fakt - obecnie działa z innymi parametrami niż w teście a to dlatego, żeby mogło z nim rozmawiać paredziesiąt tysięcy osób na raz. On się uczy - algorytm nie zmienił się od lat 80" jednak przeprowadził ponad 50 kkk rozmów i dlatego teraz taki rozwinięty jest. W obecnej kompilacji nie trzyma wątków bo do tego potrzeba większej mocy, ale logicznie odpowiada na pytania. Jeżeli stwierdzi, że nie jesteś botem tylko czlowiekiem to o tym poinformuje i zapiszę rozmowę do bazy i analizy.

  #9 21.11.2011 13:10

Dodatkowo pierwszy komputer zbudował Zusse - Niemiecki student który zamiast robić obliczenia do projektów budynków wolał chlać i zrobił komputer - architektura von Neumana, dane na kliszy perforowanej. Potem był Collosus - łamał enigme i był pierwszym komputerem na skalę masową. Do niedawna myślano, że to Eniac nim był, jednak Collosus był pierwszy, jednak był to tajny projekt brytyjskiego wojska więc od niedawno wiadomo o nim - odtajnienie starych akt. Trzecim komputerem był Eniac i pochodne od inżynierów Eniaca. Posiadasz w tym wpisie błędy merytoryczne. Pierwszy jako taki komputer koncepcyjny wynalazła Ada jednak nigdy nie został stworzony, tak samo jak koncepcyjne projekty komputera maszynowego, czy parowego - chociaż parowy został niedawno skonstruowany na bazie planów i jest raz do roku uruchamiany.

  #10 21.11.2011 13:12

Nie 109 bitów a 10^9 bitów.

  #11 21.11.2011 13:14

Wpis fajny i ciekawy - jednak z takimi błędami nie powinien być na głównej - czyli korekta i potem główna. Niemniej gratuluje dobrego tekstu. Czy redakcja nie zna historii i architektury komputerów ?

przemor25   14 #12 21.11.2011 23:18

@lukas_gab

dzięki za konstruktywną krytykę. Niektóre zasadne sugestie poprawiłem :)

przemor25   14 #14 21.11.2011 23:21

„Metro”: Znasz IV RP?

Cleverbot: Nie słyszałem o tym królu. Czy był tyranem?

Niektórzy go lubili, niektórzy się boją, że wróci.

Jeśli chodzi ci o to, że oni powtarzają wciąż tę samą rutynę, to coś w tym jest.

O jaką rutynę ci chodzi?

O to wszystko, co zwykli ludzie robili i robią.

Jak z tego wyjść?

Zmienić temat.

Myślisz, że jak się zamknie oczy, to problem zniknie?

Zdaje mi się, że to zależy od stanu umysłu podczas egzaminu.

Ale egzamin już za dwa i pół tygodnia.

Znam wiele postaci z Narnii.

Już za późno, by startowały w tych wyborach

Nigdy nie jest za późno. Zawsze trzeba próbować.

źródło: http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,10331242,Cleverbot_o_Narnii_i_powrocie_IV_RP...

  #15 22.11.2011 13:49

Cieszę się, że uwzględniłeś moje poprawki, jednak nadal masz błąd który poważnie Cię ośmiesza w oczach ludzi którzy się zajmują tym o czym piszesz, lub po prostu znają dobrze historie. Jak wspomniałem pierwszy był Colossus zbudowany w '43 - jako pierwszy w pełni ELEKTRONICZNY komputer stosujący rejestry przesuwne zbudowane na przerzutnikach RS. Eniac był oparty na architekturze akumulatorowej i skonstruowany w '45. Natomiast komputer Twojego F.C. Williamsa został zbudowany w '49. Fakt był pionierem, jednak jedynie w wprowadzeniu rejestrów ineksowych - dokłanie dwóch oddzielonych od akumulatora podzielonego na dwa słowa rozkazowe. Nie był to pierwszy komputer na świecie, nawet nie pierwszy elektroniczny ale pierwszy z rejestrami indeksowymi pozwalającymi na pewną konwencje adresowania pamięci. Jest to znaczący fakt i nie można tego pomijać bo smiesznie się czyta tekst z takim błędem.
Polecam lekturę "Struktura organizacyjna i architektura systemów komputerowych
"

przemor25   14 #16 22.11.2011 18:36

Poprawiłem tak, żeby już nie raziło w oczy. Błąd wynika bardziej z błędu zawartemu w źródle. Czegóż to można się dowiedzieć dzięki takim błędom. Dzięki @lukas_gab za spostrzegawczość :)

  #17 20.02.2012 10:14

Niezwykle przydatną i ciekawą i dobrą dziedziną wiedzy jest Sztuczna inteligencja, która pozwala zrozumieć systemy logiki rozmytej.