Przyszedł czas na fork Mozilli: Pale Moon chce uratować starego Firefoksa

Przyszedł czas na fork Mozilli: Pale Moon chce uratować starego Firefoksa

Przyszedł czas na fork Mozilli: Pale Moon chce uratować starego Firefoksa
26.06.2017 11:52

Firefox 57 przyniesie koniec wsparcia tysięcy klasycznychrozszerzeń, które czyniły z przeglądarki Mozilli najbardziejelastyczny i konfigurowalny program tego typu. Nie jest to tylkozwykłe wyłączenie obsługi – z Firefoksa zniknąkomponenty XUL i XPCOM, dzięki którym mogły one w ogóledziałać. Użytkownikom i deweloperom zostaną tylko interfejsyWebExtensions, programowalne jedynie w JavaScripcie – czylibędziemy mieli taką samą sytuację jak z Chrome. A co z tymiwszystkimi przeglądarkami, które bazują na Firefoksie? Czy one teżutracą te wszystkie rozszerzenia? Ano niekoniecznie. PoznajcieUnified XUL Platform.

W erze pisania zajmujących setki megabajtów RAM desktopowychaplikacji w JavaScripcie, HTML i CSS, technologie XUL i XPCOMwydają się czymś z innej epoki. To przecież kompletnyprogramistyczny framework, udostępniający całą funkcjonalnośćsilnika Gecko w bibliotekach do wykorzystania przez komponenty pisanew C/ C++, Pythonie a nawet językach .NET. Takie rozszerzenia mogąwięc robić rzeczy na chromowych przeglądarkach niewyobrażalne,często zajmując mniej pamięci.

Jedną z najważniejszych i najpopularniejszych przeglądarekbazujących na Firefoksie jest Pale Moon. Do dzisiaj współdzieli ondużo kodu z Firefoksem, stawiając przede wszystkm na bardziejtradycyjny interfejs użytkownika (ten z czasów przed wprowadzeniemAustralis), odcina się od usług Google i korzysta z dalekoposuniętej optymalizacji. Od niedawna zaś korzysta z nowego silnika– niezależnego forku Gecko o nazwie Goanna. Oczywiście wPaleMoonie wciąż działają wszystkie rozszerzenia Firefoksa, wdodatku do jego własnychdodatków.

Obraz

I tak ma już pozostać, nawet po wydaniu Firefoksa 57.Deweloperzy Pale Moona podjęli decyzję o sforkowaniu całejplatformy mozilla-central. Na GitHubie pojawiło się repozytoriumUXP – UnifiedXUL Platform. Ma to być wspólny kod dla wszystkich aplikacjibazujących na XUL. Będzie niezależnie rozwijany, uzupełnianynajciekawszymi możliwymi do zastosowania łatkami Mozilli. Z czasemna pewno jednak daleko odejdzie od mozilla-central, choćby z racjitego, że będzie ona traciła coraz więcej funkcjonalności, narzecz kodu pisanego już w języku Rust, włącznie z nowym silnikiemQuantum.

Twórcy innych forków Firefoksa, w tym Waterfoksa i SeaMonkey niewyrazili póki co zainteresowania współpracą. Mimo to Unified XULPlatform pozostanie dostępne dla każdej aplikacji. Aby zachowaćtechnologiczną neutralność, będzie zawierała jedną aplikacjędemonstracyjną – przeglądarkę Basilisk, która ma być bardzozbliżona do Firefoksa z 2017 roku. Wymagania systemowe dla takiegooprogramowania będą raczej skromne: wystarczyć ma 1 GB RAM i32-bitowy procesor ze wsparciem SSE2. Kompatybilność zostanieutrzymana z Windows 7, aktualnymi wersjami Linuksa z GTK3 oraz OS X10.9.

Czy Unified XUL Platform przyciągnie deweloperów i pozwoli nadalsze rozwijanie oprogramowania bez pomocy ze strony Mozilli? Dlasamego Pale Moona nie ma to póki co większego znaczenia, ale już wprzyszłym roku sytuacja będzie wyglądała inaczej – platformaMozilla + Goanna nie będzie pozwalała na dalszą realizację celówprojektu.

PaleMoona znajdziecie w naszej bazieoprogramowania na Windowsa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)