Przyszłość webOS — rywal ChromeOS czy system na drukarce?

22.08.2011 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

AppleInsider informuje, że o ile urządzeń firmy HP z webOS przez dłuższy czas na rynku nie zobaczymy, trwają prace nad przygotowaniem go do pracy na platformach innych producentów.

Po zakończeniu działalności oddziału HP zajmującego się sprzętem dla urządzeń z webOS, dział pracujący nad samym systemem szuka alternatywnych zastosowań dla swojego produktu. Według wewnętrznych źródeł HP już dziś prowadzi rozmowy z jednym z licencjobiorców. Od dawna mówiło się, że zainteresowany licencjonowaniem webOS jest Samsung, choć w obliczu ostatnich wydarzeń prawdopodobnie skupi się na rozwoju swojego systemu bada.

Z wewnętrznych źródeł wiadomo również, że udało się uruchomić webOS na iPadzie 2, a konkretnie przystosować Enyo SDK do tabletu firmy Apple. Enyo to JavaScriptowy framework do budowania aplikacji webowych, który jest rdzeniem systemu webOS. Ku zaskoczeniu wszystkich, dzięki bardzo wysokiemu poziomowi optymalizacji silnika JavaScript w Safari na iPadzie aplikacje działające na Enyo okazały się dużo szybsze, niż na macierzystym systemie. Enyo SDK jest na tyle elastyczny, że można budować w oparciu o niego aplikacje przeznaczone również dla Androida i BlackBerry. Na korzyść Enyo przemawia nie tylko przenośność, ale również brak ograniczenia aplikacji do jednego rozmiaru ekranu.

Jeśli tylko rozwój webOS nie zwolni, aplikacje oparte o Enyo trafią również na komputery stacjonarne. Byłaby to ciekawa alternatywa dla ChromeOS, zwłaszcza że aplikacje napisane w oparciu o Enyo są z założenia przystosowane do pracy również na tabletach i smartfonach, a aplikacje dla ChromeOS raczej nie działają na Androidzie. Oczywiście HP nadal zamierza wyposażać w webOS swoje drukarki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)