QNAP: automatyczna choinka, inteligentny monitoring dzięki IoT

QNAP: automatyczna choinka, inteligentny monitoring dzięki IoT
Jan Mentel

19.12.2017 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników biznesowych, jak i domowych. Z najnowszych badań wynika jednocześnie, że wiele osób obawia się, czy technologie te zapewniają odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa i czy ich dane na pewno pozostają poufne. Te obawy można łatwo zniwelować – stawiając na rozwiązania Internetu Rzeczy budowane samodzielnie. Tym bardziej, że na rynku znajdziemy już wiele usług i urządzeń, które nawet niezaawansowanym użytkownikom pozwalają na łatwe budowanie inteligentnych systemów sterowania domem, monitoringu czy zarządzania usługami online.

Obraz

Z raportu opublikowanego w listopadzie przez firmę konsultingową Deloitte wynika, że zainteresowanie rozwiązaniami z segmentu IoT/automatyki domowej w ostatnim czasie stale rośnie – aczkolwiek ów wzrost niekoniecznie przekłada się na równie szybko rosnącą sprzedaż takich produktów. Powodem jest fakt, że wiele osób obawia się „wpuszczenia” do swoich domów inteligentnych kamer, czujników i sensorów – aż 40% respondentów zadeklarowało niepokój związany z możliwym niedostatecznym zabezpieczeniem urządzeń oraz narażeniem na szwank bezpieczeństwa oraz prywatności.

Dużo usług, mało współpracy

Dodatkowym problemem jest to, że wiele osób poszukuje wyspecjalizowanych systemów i zestawów usług – idealnie pasujących do specyfiki ich domu, aktywności czy potrzeb, kompatybilnych z zakupionym wcześniej sprzętem i możliwych do zarządzania z poziomu pojedynczego, scentralizowanego interfejsu. Takich rozwiązań niestety na rynku na razie brakuje – różni producenci rozwijają swoje ekosystemy smart home/IoT raczej niezależnie, a sprawienie by różne systemy efektywnie współpracowały bywa wyzwaniem.

Istnieje jednak rozwiązanie, pozwalające na skuteczne poradzenie sobie z wszystkimi tymi problemami – zbudowanie własnego systemu smart home/IoT, który siłą rzeczy będzie idealnie skrojony na miarę potrzeb danego użytkownika i w 100% spełni jego oczekiwania. Może to brzmieć dość skomplikowanie… ale tak naprawdę wcale takie nie jest.

Smart home z klocków

Na rynku jest ogromny wybór np. względnie tanich włączników, gniazdek, sensorów czy siłowników sterowanych via WiFi, które doskonale sprawdzą się podczas budowy lub budowania własnego systemu inteligentnego domu, w którym chcemy wprowadzić np. funkcje zdalnego lub automatycznego (np. w oparciu o dane o porze dnia, temperaturze, informacji z czujnika ruchu/zmierzchu/deszczu) uruchamiania określonych urządzeń, oświetlenia (np. lampek choinkowych – sezon sprzyja!), ogrzewania czy uchylania/domykania okien. Rozwiązania te dostępne są nie tylko dla zaawansowanych użytkowników – rosnąca popularność urządzeń takich jak Arduino czy Raspberry Pi sprawiła, że powstała ogromna liczba gotowych, łatwych do wdrożenia usług i aplikacji, które zastosować można we własnych projektach. Tworzenie systemu z takich elementów nie wymaga zaawansowanej wiedzy – przypomina nieco budowanie z gotowych „klocków”.

Warto jednak pamiętać, że taki system do sprawnego funkcjonowania potrzebuje efektywnie funkcjonującego mózgu – centralnego elementu, czyli serwera, który będzie służył jako platforma dla wszystkich usług, miejsce do przechowywania danych, punkt wymiany informacji z różnych systemów itp. „Właśnie z myślą o takich zastosowaniach powstało oprogramowanie QIoT Suite Lite – platforma chmurowa Internetu Rzeczy, działająca z poziomu NAS-a QNAP i pozwalająca na błyskawiczne wdrażanie, konfigurowanie i hostowanie usług Internetu Rzeczy.

Obraz

Nie dość, że pozwala ona wykorzystać domowego NAS-a jako platformę dla IoT (bez żadnych dodatkowych kosztów – bo przecież NAS i tak już działa 24/7), to na dodatek rozwiązanie to jest wygodniejsze niż korzystanie z zewnętrznych usług i oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa. Jako, że wszystkie dane i pliki pozostają pod kontrolą użytkownika, ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu do nich jest minimalne. Oczywiście, nasze rozwiązania z tej dziedziny doskonale współpracują również z urządzeniami Arduino, Raspberry Pi itp.” – wyjaśnia Grzegorz Bielawski, Country Manager QNAP Polska.

Obraz

„Warto również dodać, że taki system smart home można łatwo uzupełnić o inne, gotowe do wdrożenia rozwiązania QNAP, czyli np. dostępną dla użytkowników QNAP NAS aplikację Surveillance Station, pozwalającą na wykorzystanie NAS-a (z podłączoną kamerą/kamerami) jako pełnoprawnego centrum monitoringu, ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami takimi jak alerty, podgląd z urządzeń mobilnych itp.” – dodaje G. Bielawski.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)