Rachunki za prąd w 2021 wyższe o 10 proc. Wszystkiemu winna opłata mocowa

Rachunki za prąd w 2021 wyższe o 10 proc. Wszystkiemu winna opłata mocowa

fot. Arkadiusz Ziółek/East News
fot. Arkadiusz Ziółek/East News
21.01.2021 17:47

Urząd Regulacji Energetyki ma dla nas złe wieści. W roku 2021 zapłacimy odczuwalnie drożej za prąd. Przyczyną podwyżek jest opłata mocowa.

Według danych URE dla gospodarstw domowych rachunki za energię mają być droższe od 9 do ponad 10 proc. W skali miesięcznej przełoży się to na 8 złotych wyższych opłat.

Opłata mocowa, która jest przyczyną wzrostu cenu za prąd podyktowana jest zobowiązaniem do utrzymania bezpieczeństwa energetycznego. Środki pozyskane z jej tytułu będą przeznaczone na rozwój infrastruktury, tak aby zmniejszyć ryzyko przestoju mocy.

W roku 2021 mniej będziemy natomiast płacić za gaz, bo tutaj opłaty ulegną zmniejszeniu od 0,5 do 1,7 proc. Realnie zmiana jednak będzie odczuwalna dla wielu Polaków w stopniu minimalnym, bo w skali miesięcznej mówimy jedynie o 10 groszach oszczędności.

Więcej natomiast zaoszczędzą osoby, które używają dużych ilości gazu do ogrzewania domów. Tutaj można mówić o zmniejszeniu opłat o około 4 zł miesięcznie.

Niestety trend wzrostu cen energii elektrycznej może się podtrzymać, a już teraz Polska ma najwyższe hurtowe ceny energii elektrycznej. To dlatego, że Polska pozyskuje większość energii ze źródeł węglowych, a te są obciążone dodatkowymi opłatami na rzecz Unii Europejskiej za emitowanie nadmiaru CO2.

Dopóki nie zostaną podjęte zdecydowane działania transformacyjne w tym temacie, możemy więc oczekiwać, że w kolejnych latach także dojdzie do dalszych podwyżek.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (225)