Radeon Software Crimson Edition: nowe sterowniki to nowa jakość kart AMD

Radeon Software Crimson Edition: nowe sterowniki to nowa jakość kart AMD

Radeon Software Crimson Edition: nowe sterowniki to nowa jakość kart AMD
24.11.2015 14:00, aktualizacja: 25.11.2015 15:46

Z początkiem miesiąca AMD ujawniłoswoje plany co do sterowników Catalyst. Mówiąc w skrócie, poszłydo lamusa. Zastępuje je zupełnie nowy pakiet oprogramowania RadeonSoftware, którego pierwszą edycję, oznaczoną nazwą kodową„Crimson”, możecie pobrać już teraz. Nowe sterowniki mająuczynić posiadane przez Was karty Radeon szybszymi, bardziejenergooszczędnymi i co chyba najbardziej rzuca się w oczy –znacznie wygodniejszymi w użyciu.

Funkcje i interfejs

To co pierwsze rzuci się w oczy w następcy Catalysta, toszybkość uruchamiania jego panelu konfiguracyjnego, wniektórych konfiguracjach nawet kilkukrotnie większa, niż upoprzednika. Pomogło porzucenie ślamazarnego kodu dla .NETFrameworka i przepisanie całości w C++, na framework Qt5. Wnajbardziej ekstremalnym wypadku, na APU FX 8800P, udało sięskrócić czas pierwszego uruchomienia z 24 sekund do 1 sekundy. Wbardziej „normalnych” wypadkach możemy liczyć na przynajmniejtrzy-czterokrotne przyspieszenie. Nowy sterownik instaluje się teższybciej o 20-40% i inicjalizuje podłączane wyświetlacze nawettrzykrotnie szybciej.

Obraz

Widać też, że nowy panel wygląda po prostu lepiej, jest iładniejszy i bardziej ergonomiczny, lepiej przystosowany do potrzebgraczy. Dostajemy w nim menu zarządzania trybami, w którychuruchamiane będą poszczególne gry, wydzieloną zakładkępodkręcania kart oraz nowe zakładki ustawień wideo, ekranów itrybu wieloekranowego.

Obraz

To tu możemy np. włączyć funkcję Virtual Super Resolution,pozwalającą wyświetlić na ekranie obraz o rozdzielczości wyższejniż natywna (całkiem dobrze się to sprawdza dla 1440p na ekranach1080p), tu skonfigurujemy mechanizm limitowania liczby klatek FrameRate Targeting Control (FRTC), pozwalający ograniczyć obciążenieprocesora graficznego tak, by nie rysował więcej niż trzeba, tutajteż uruchomimy Shader Cache, specjalny bufor, mający na celuprzyspieszenie ładowania się poziomów gier i wyrównaćrenderowanie klatek, by uniknąć przycięć w gorzejzoptymalizowanych czy bardziej obciążających fragmentach gry.

Obraz

Sporo jest też dla zainteresowanych lepszej jakości obrazemwideo. Sterowniki Radeon Software oferują nowy mechanizmkierunkowego skalowania, dzięki któremu treści nagrane w 1080pwyglądają znacznie lepiej na wyświetlaczach 4K oraz dynamicznykontrast kolorów, dopasowujący się do zawartości obrazu, zgodniez wybranym przez użytkownika trybem wideo (np. kinowym, sportowymczy dla nagrań przyrody).

Doświadczonych użytkowników może zainteresować pełnakontrola nad rozdzielczością obrazu. Dzięki nowemu sterownikowimożna ustawiać nie tylko własne rozdzielczości, ale też ręczniemodyfikować timingi, odświeżanie i zegary, tak jak to byłowcześniej możliwe tylko na kartach FirePro.

Energooszczędność

Radeony zawsze były oskarżane o nadmierne zużycie energii wporównaniu do porównywalnych rozwiązań Nvidii. Wraz z nowymisterownikami ma się to zmienić. Producent obiecuje oszczędnościprzy oglądaniu wideo rzędu 21%, licząc obciążenie całegosystemu – samo GPU zużywać będzie nawet trzykrotnie mniejenergii.

Obraz
Obraz

Sporo zaoszczędzimy też przy graniu w gry 3D, także te starsze,dla DirectX 9. To zasługa wspomnianego mechanizmu FRTC, który wwielu sytuacjach pozwala ograniczyć zużycie energii o nawet 30%,przy niezauważalnym dla oka obniżeniu płynności. Dostępny byłon oczywiście już w poprzednich wydaniach Catalystów, ale w RadeonSoftware działa po prostu znacznie wydajniej. Przykładowo wBioshocku Infinite, po zablokowaniu liczby rysowanych klatek na 60,zużycie energii dla karty R9 Fury X względem Catalysta spada ze 105do 50 wat.

Obraz

Wydajność

Nie tak już spektakularne, jednak w wielu wypadkach odczuwalny,jest wzrost wydajności. Instalując Radeon Software Crimson Editionpowinniśmy się spodziewać dla większości gier wzrostu wydajnościna poziomie od 5 do 20%, a co najważniejsze, po włączeniu funkcjiShader Cache, płynniejszej rozgrywki w najtrudniejszych dla kartygraficznej momentach. Za sprawą funkcji Frame Pacing wzrosła teżstabilność w renderowaniu poszczególnych klatek, także jeślisprzęt wyposażony jest w dwie karty działające w trybieCrossFire.

Obraz

Cykl wydawniczy

Nowe wersje sterowników AMD będą pojawiały się teraz zwiększą częstotliwością. W 2016 roku powinniśmy spodziewać sięsześciu dużych wydań WHQL oraz dodatkowych wydań beta,traktowanych jednak z nie mniejszą starannością niż wydaniacertyfikowane przez Microsoft. Ma to pozwolić na pełnąoptymalizację sterowników pod kątem nowych gier i szybsze usuwanieusterek odkrytych przez testerów i społeczność.

Obraz

Nowe sterowniki Radeon Software znajdziecie już w naszej bazieoprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (127)