Ransomware Ryuk w 3 szpitalach w Alabamie. Żądania atakujących są nieznane

Ransomware Ryuk w 3 szpitalach w Alabamie. Żądania atakujących są nieznane

3 szpitale w Alabamie zostały zaatakowane przez ransomware
3 szpitale w Alabamie zostały zaatakowane przez ransomware
Oskar Ziomek
05.10.2019 14:09

W Stanach Zjednoczonych zidentyfikowano kolejne ataki z użyciem ransomware. Tym razem oprogramowanie stosowane do wymuszania okupu trafiło na komputery w trzech szpitalach w Alabamie. Co ciekawe, na razie nie wiadomo czego oczekują atakujący.

O szczegółach incydentu informuje Bitdefender. Jak się okazuje, wszystkie trzy ataki z użyciem oprogramowania Ryuk miały miejsce 1 października i zostały wycelowane w szpitale DCH Health System w Alabamie. Oprogramowanie wpłynęło na zdolność placówek do przyjmowania pacjentów. Kilka niecierpiących zwłoki operacji udało się przeprowadzić, ale większość procedur musiała zostać zawieszona.

Jak podaje Bitdefender, choć atakującym udało się sparaliżować systemy komputerowe, to nie określili oni jeszcze jakiego okupu żądają. Nie wiadomo także, czy szpital zdecydowałby się taki okup zapłacić – sprostanie oczekiwaniom oszustów nie gwarantuje sukcesu i dostępu do klucza deszyfrującego. Eksperci oceniają, że w tym przypadku zaszyfrowane dane nie zostaną jednak utracone, ani wykorzystane przez osoby trzecie.

W tym miejscu warto przypomnieć o innych przypadkach ataków z wykorzystaniem ransomware w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu po ataku na centrum medyczne w stanie Michigan okup nie został zapłacony, a klinikę ostatecznie zamknięto. Inaczej postąpiono miesiąc wcześniej po ataku w stanie Waszyngton – w tym przypadku zapłacono prawie 15 tysięcy dolarów by odzyskać dane i przystąpić do pilnych operacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)