Raport Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019 dostępny. Poznaj rady ekspertów dla firm

Raport Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2019 dostępny. Poznaj rady ekspertów dla firm

Raport o cyberbezpieczeństwie ma zainspirować przedsiębiorców do rozsądnych inwestycji w zakresie IT
Raport o cyberbezpieczeństwie ma zainspirować przedsiębiorców do rozsądnych inwestycji w zakresie IT
Oskar Ziomek
29.01.2019 20:24

W sieci udostępniony został szczegółowy raport związany z cyberbezpieczeństwem, który powinien zainteresować przede wszystkim przedsiębiorców. Przygotowany został przez firmę Xopero Software S.A. i przedstawia, w jaki sposób z roku na rok zmieniają się zagrożenia i jak można sobie z nimi radzić. Co istotne, dokument został przygotowany wraz z ekspertami między innymi z firm Microsoft, F-Secure, QNAP czy Zaufana Trzecia Strona.

Jak dowiadujemy się już na wstępie, to temat, którego nie warto bagatelizować. Prognozy sugerują bowiem, że w tym roku niemal połowa polskich przedsiębiorców zwiększy wydatki na bezpieczeństwo IT. Warto więc wiedzieć, czym się sugerować podejmując decyzje w tym zakresie, bo jak zwracają uwagę specjaliści, w minionym roku można było spotkać szereg różniących się od siebie zagrożeń.

Przytaczany jest tu przykład między innymi problemów z bezpieczeństwem w sklepie Morele.net oraz afera Cambridge Analityca, która dla wielu okazała się wystarczającym argumentem, by usunąć konto z serwisu Facebook. Te i inne przykłady dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych, obok kwestii RODO, mają stanowić wystarczający argument dla przedsiębiorców, by zainteresowali się ich właściwą ochroną.

Główne przyczyny wycieku danych w firmach, źródło: raport Trendy 2019.
Główne przyczyny wycieku danych w firmach, źródło: raport Trendy 2019.

Bardzo ważne jest budowanie świadomości i nieustanne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa, w tym rozpoznawania phishingu, tworzenia dobrych haseł, otwierania załączników, klikania w linki czy działań post factum minimalizujących skutki ataków – tłumaczy Robert Grabowski, Kierownik Wydziału CERT w Orange Polska S.A. Jak dodaje, dobrym sposobem weryfikacji faktycznego stanu bezpieczeństwa są regularne testy penetracyjne oraz kontrolowane ataki na pracowników (np. phishing).

Firma Xopero zwraca uwagę, że w 2019 roku warto uważać między innymi na usługi działające w chmurze. Jak wynika z badań, obecnie ufa im tylko niecałe 54 proc. przedsiębiorstw, ale liczba ta stale rośnie. Około połowa firm informuje, że już teraz korzysta z usług w chmurze, a kolejne 22 proc. przedsiębiorców deklaruje przejście na takie usługi jeszcze w tym roku.

Innym obszarem, na który trzeba zwrócić uwagę jest sprzęt IoT. Eksperci zauważają, że będzie się on szybko rozwijał dzięki sieciom 5G, a stanowi interesujący obszar dla cyberprzestępców, szczególnie tych zainteresowanych atakami DDoS. O szczegółach można przeczytać we wspomnianym raporcie, który jest dostępny za do pobrania za darmo na stronie Xopero, po podaniu podstawowych danych firmy.

Oszustwa w sieci są coraz lepiej przygotowane. Sprawdź się w teście o phishingu

Zabezpieczenie sieciowej infrastruktury w firmach to tylko jeden z aspektów ochrony. Wiele zależy również od świadomości samych użytkowników, a tu warto zwrócić uwagę na coraz częstsze ataki phishingowe. Nieświadomość zagrożenia może prowadzić do katastrofalnych skutków. Instalacja szkodliwego oprogramowania na firmowych komputerach może się bowiem skończyć utratą cennych danych wielu osób.

Ciekawa inicjatywa w tym zakresie pojawiła się niedawno ze strony Google'a. Twórcy przygotowali dla internautów interesujący test, który pozwala sprawdzić intuicję i czujność na etapie weryfikowania wiarygodności elektronicznej korespondencji. O szczegółach pisaliśmy w odrębnej publikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)