reCAPTCHA łatwa dla ludzi, trudna dla botów, bystrzejsza od modów

Strona główna Aktualności

O autorze

Zaczęło się od mozolnego przepisywania napisów zeskanowanych ze starych książek. Potem rozpoznawaliśmy numerki domów ze zdjęć ulic. Przyszedł czas, że wystarczyło kliknąć boks z dopiskiem „Nie jestem robotem”. A dzisiaj nie trzeba już niczego. Paradoksalnie, test reCAPTCHA, przeznaczony do odróżniania ludzi od maszyn, zaczął korzystać z technik sztucznej inteligencji, by człowiek nie miał już nic do roboty. Czy to metafora przyszłości, jaka nas wszystkich czeka w erze zrobotyzowanej gospodarki?

Completly Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart (CAPTCHA) w google’owym wydaniu usługi reCAPTCHA pod względem odróżniania ludzi od botów może być już lepszy od niejednego człowieka. Dobry na tyle, że stał się niewidoczny. Żadnych wyzwań, żadnych pól do zaznaczania, w tajemniczy sposób odróżni ludzi od spamujących botów.

To nietypowe dla Google – tej innowacji nie towarzyszy żadna praca naukowa, żadna dogłębna dokumentacja techniczna (więc muszą to być wirtualne skrzaty). Na stronie usługi dowiemy się jedynie, że reCAPTCHA jest teraz łatwa dla ludzi, trudna dla botów, a cały system łączy w sobie mechanizmy maszynowego uczenia się i zaawansowanej analizy ryzyk, które adaptują się do nowych, wyłaniających się zagrożeń.

Na witrynach internetowe, które przełączą się na nową, „niewidzialną” reCAPTCHĘ, większość ludzi ma zostać zweryfikowana bez konieczności przechodzenia testu, jedynie niektórym, tym podejrzanie się zachowującym (klikającym zbyt szybko?) wyświetlone zostanie klasyczne wyzwanie z dotychczas używanego repertuaru.

Złośliwi internauci już komentują, że nowa reCAPTCHA po prostu sprawdza ciasteczka logowania do usług Google, albo może nawet łączy się z serwerami NSA, by zdalnie przez kamerkę internetową zerknąć, czy po drugiej stronie siedzi człowiek. Jakkolwiek by to nie wyglądało, trzeba przyznać, że nowa usługa działa bardzo sprawnie, od wczoraj autor newsa nie został ani razu wzięty za bota.

© dobreprogramy