ReactOS 0.4.5: otwarty klon Windowsa obsługuje Office’a 2010

ReactOS 0.4.5: otwarty klon Windowsa obsługuje Office’a 2010

25.05.2017 18:12, aktual.: 26.05.2017 17:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ReactOS to system operacyjny, który stanowi być może jedno z najśmielszych przedsięwzięć ostatnich lat w tym segmencie. Koncepcja otwartego klona Windowsa przez lata (czy nawet dekady) rozwijała się ślamazarnie, jednak ostatnie kilkanaście miesięcy to szybki rozkwit: wydany w zeszłym roku ReactOS 0.4.0 to już oprogramowanie zdatne na pulpit.

Pulpit ReactOS-a 0.4.5
Pulpit ReactOS-a 0.4.5

Tym bardziej cieszy, że dostępny jest ReactOS 0.4.5, który jest wydaniem znacznie bogatszym, niż kompilacje wprowadzające jedynie kolejne poprawki. Warto zwrócić tutaj uwagę na model finansowania rozwoju ReactOS-a – przedsięwzięcie jest rozwijane z wykorzystaniem środków zgromadzonych przez społeczność.

Ta była wystarczająco szczodra, by w wersji 0.4.5 obsługiwany był pakiet Microsoft Office 2010. Znajdował się on na szczycie programów najbardziej pożądanych przez użytkowników systemu. Do działania konieczna jest instalacja przygotowanego do tego celu serwera Samby, który dostępny jest w systemowym menedżerze oprogramowania.

Excel i Word z Office'a 2010 na ReactOS-ie
Excel i Word z Office'a 2010 na ReactOS-ie

Nowa wersja ReactOS-a przynosi także zmiany miłe dla oka: również w ramach prac, na które środki zebrała społeczność, poprawiono renderowanie fontów, co ma udoskonalić wygląd interfejsów, a przez to ogólne wrażenia wizualne. Zapowiedziane zostały w tej kwestii kolejne usprawnienia. Warto odnotować, że wersja 0.4.5 jest jako pierwsza udostępniana w postaci maszyn wirtualnych na VMWare i Virtualboksa, a także jako paczka do emulacji w QEMU. Pobrać obrazy, maszyny i paczkę można ze strony projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)