Reklamacje przez Internet w całej UE za niecałe 2 lata

Reklamacje przez Internet w całej UE za niecałe 2 lata

08.11.2012 11:52

Unia Europejska niby granice między państwami zatarła i ujednoliciła prawo, ale na poważniejsze zakupy poza krajem decyduje się jakieś 6% jej obywateli, w Polsce ten odsetek jest jeszcze mniejszy — 2%. Problemem jest między innymi język, ale wiele osób, nawet na podstawie doświadczeń z własnego kraju, zwyczajnie boi się, że w razie awarii kupionego towaru nie będzie szans na dochodzenie swoich praw. Reklamacje nie są ani proste, ani przyjemne.

W kwietniu pisaliśmy o przygotowaniach do możliwości rozwiązywania sporów między sprzedawcą a klientem i wszelkich reklamacji przez Internet, bez udziału sądu i za darmo. Platforma internetowa Online Dispute Resolution ma obejmować swoim zasięgiem całą Unię Europejską.

Według europosłanki Róży Thun, ODR będzie oddany do użytku za niecałe dwa lata. Konsultanci mają mówić w 23 językach, więc zarówno konsument, jak i przedsiębiorca, zostaną obsłużeni w swoim rodzimym języku. Powinno to zapewnić obu stronom odpowiedni komfort psychiczny do transakcji również poza krajem. Ponadto przy pozasądowym rozwiązaniu sporu nie ma wygranego i przegranego, strony pozostają w kontakcie i, przede wszystkim, oszczędzają mnóstwo czasu i pieniędzy.

Bruksela przewiduje, że dzięki tej platformie 500 milionów potencjalnych klientów sięgnie po towary i usługi spoza swojego kraju, a na rozwiązywaniu sporów za pośrednictwem ODR zaoszczędzą ponad 20 miliardów euro rocznie. Platforma jest częścią Regulacji ADR, która ustala zasady pozasądowego rozwiązywania sporów na terenie UE w ogóle. Parlament Europejski ma wprowadzić przepisy do końca tego roku, potem kraje członkowskie będą miały 18 miesięcy na ich pełne wdrożenie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)