Roboty i ludzie Amazon Polska: maszyna jest dodatkiem do człowieka, nie odwrotnie

Roboty i ludzie Amazon Polska: maszyna jest dodatkiem do człowieka, nie odwrotnie

02.06.2016 11:02, aktual.: 21.03.2018 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W kwietniu pisaliśmyo trudnym losie szeregowych pracowników ośrodków logistycznychpolskiego Amazonu, stojących u podstawy piramidalnej hierarchii tejkorporacji. Jak może pamiętacie, przedstawiliśmy jednakperspektywę szczególną, działaczy OZZ Inicjatywa Pracownicza –a związek ten podobno w Amazonie zrzesza nie więcej niż kilkasetosób, i to w firmie, w której jednym tylko podwrocławskim ośrodkulogistycznym pracuje ich kilka tysięcy. Wybraliśmy się więc doBielan Wrocławskich z kamerą, by na własne oczy zobaczyć ludzi iroboty, dzięki których pracy Amazon może szybko spełniaćżyczenia klientów.

Obraz
Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Może i faktycznie postęp techniczny w Amazonie czyni z robotnikadodatek do maszyn, ale to tylko jednostronne ujęcie sytuacji. Z tegoco widzieliśmy, postęp techniczny uczynił też z robotów Kivaświetny dodatek do pracowników, pozwalając połączyć zdolnościludzi i maszyn w jeden, sprawnie funkcjonujący system. Czy w jakiśsposób uwłacza to człowieczeństwu? Chyba tylko luddystom, aledziś jedynymi konsekwentnymi luddystami są przecież tylko Amisze.

Obraz
Obraz
Obraz

Warto oczywiście przypomnieć, że Amazon Robotics prowadziintensywne prace nad zautomatyzowaniem innych elementów procesulogistycznego, niemniej jednak jak podkreślają menedżerowie firmy,przy takim tempie wzrostu, jakim pochwalić się może firma (napoziomie 20% rok do roku), cały czas będą to rozwiązaniawspomagające pracę ludzi, a nie ich zastępujące. Być możeuczynią po prostu pracę ludzką wygodniejszą, sprawniejszą iwydajniejszą – ale wcale nie zbędną.

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)