Roboty piszą artykuły dla Forbesa oraz dla dobrychprogramów

Roboty piszą artykuły dla Forbesa oraz dla dobrychprogramów

Redakcja
01.04.2012 13:02, aktualizacja: 03.04.2012 13:11

W 2010 roku w Chicago zarejestrowana została firma Narrative Science. Dość młode przedsiębiorstwo zdołało rozwinąć algorytmy, dzięki którym komputer może zastąpić... dziennikarza.

Z usług firmy Narrative Science skorzystał już Forbes, na którego stronach pojawiały się pisane przez automat prognozy finansowe. Po wnikliwej analizie danych źródłowych, program dostarczony przez Narrative Science generuje całkiem zgrabny tekst z przystępną analizą sytuacji danego przedsiębiorstwa na rynku. Coś, co człowiekowi zająć może nawet kilka godzin, automat robi niemal błyskawicznie. Nic dziwnego, że radzi sobie tak dobrze. Rynkiem akcji sterują programy odpowiedzialne za sprzedaż, kupno i śledzenie zmian, a relacje między nimi nawet dla zaprawionego w boju dziennikarza finansowego bywają niezrozumiałe.

Narrative Science doskonale radzi sobie z generowaniem tekstów z dziedziny finansów, nieruchomości czy wszelkiego typu statystyk, ponieważ liczby są mocną stroną algorytmu. Jednak do palety usług firmy dołączyły niedawno badania opinii publicznej przed wyborami prezydenckimi w USA. Dane do artykułów tego typu gromadzone są z serwisów społecznościowych. Algorytm jest w stanie nawet samodzielnie wybierać i cytować interesujące oraz znaczące wypowiedzi z Twittera. Agregowanie informacji w ten sposób pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu „żywych dziennikarzy”, a jak wiadomo, czas to pieniądz.

Miło nam poinformować Czytelników, że podobny system, rozwinięty specjalnie na nasze potrzeby, pomyślnie przeszedł testy na łamach dobrychprogramów. Nasz automat, zwany pieszczotliwie Antosiem (od „Automatyczny Newsman”), jest w stanie na podstawie materiałów źródłowych poradzić sobie z wieloma zagadnieniami technicznymi, statystycznymi i finansowymi. Antoś (przynajmniej na razie) nie ma oczywiście swojego zdania, więc nie będzie pisał dla Was felietonów, ale pomoże szybko dostarczać ważne informacje. Możemy również zdradzić, że całkiem zgrabnie radził sobie z komentowaniem wpisów na naszym portalu.

Aktualizacja, 02.04.2012 13:37

Oczywiście Antoś jest tworem w 100% fikcyjnym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)