Rosja. Policja zatrzymała twórcę serwera nginx i jego bliskiego współpracownika

Rosja. Policja zatrzymała twórcę serwera nginx i jego bliskiego współpracownika

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
18.12.2019 08:00

Moskiewska policja przeprowadziła nalot na biura spółki nginx, firmy stojącej za jednym z najpopularniejszych na świecie serwerów HTTP. Jest to pokłosie donosu złożonego przez Rambler, rosyjski portal internetowy i dostawcę usług e-mail.

Obecnie na serwerze nginx działa ponad 30 proc. stron internetowych. Są wśród nich tak popularne serwisy jak Netflix oraz Twitch. A czym zawiniło przedsiębiorstwo?

Według doniesień lokalnych mediów, funkcjonariusze przeprowadzili przeszukanie pomieszczeń użytkowych. Ponadto, zatrzymali kilku wysokich rangą pracowników firmy, w tym właśnie głównego twórcę nginx, Igora Sysojewa, oraz jego bliskiego współpracownika Maksyma Konowałowa. Firma Rambler oskarża mężczyzn o złamanie prawa pracy.

Igor Sysojew stworzył kod serwera na początku roku 2000 i wydał go cztery lata później, po czym w roku 2015, m.in. wraz z Maksymem Konowałowem, założył spółkę nginx. Teraz została ona przejęta przez amerykański koncern technologiczny F5 Networks za 670 mln dol.

Praca na etacie a własna inicjatywa

Problem w tym, że w czasie gdy Sysojew pracował nad nginx, był też etatowym pracownikiem Rambler. Na tej podstawie powód uważa się za właściciela praw autorskich do serwera nginx. Jak twierdzi, oprogramowanie powstało w ramach wypełniania przez Sysojewa obowiązków zdefiniowanych umową o pracę, za co zostało wypłacone należne wynagrodzenie. Rambler domaga się zadośćuczynienia w wysokości 51,4 mln rubli (około 822 tys. dol.).

– nginx jest oficjalnym projektem, który Igor Sysojew prowadził od początku 2000 roku w ramach stosunków pracy z Ramblerogłosił rzecznik prasowy Rambler.

Sysojew tymczasem utrzymuje, że wprawdzie w Rambler pracował, ale tylko na stanowisku administratora, niezwiązanym jakkolwiek z tworzeniem oprogramowania. Serwer nginx rozwijał, jak twierdzi, w czasie wolnym. Sprawa ma trafić na wokandę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)